UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je kokořík?

Kokořík vonný či kokořík lékařský (latinsky Polygonatum odoratum) je vytrvalá plazivá bylina, která roste jak u nás v Česku, tak i v dalekých krajích – najdeme ji všude, kde je mírné až teplejší podnebí. Roste takřka po celé Evropě (kromě Irska a Nizozemska), ale také v Asii, na Dálném východě či v Maroku. V dávných dobách se využívala jako léčivka, protože je ale toxická, dnes už se příliš nepoužívá. nekonzumují ji ani býložravá zvířata, neboť je odrazuje silně hořká chuť. Kokořík kvete začátkem léta a na konci léta dozrávají temně modré plody, které jsou ještě jedovatější než samotná rostlina.

co-je-kokorik

Co je kokořík vonný? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Léčivé účinky

Dříve se kokořík používal jako léčivá bylina. Pomáhal při zažívacích potížích, působil jako diuretikum, léčil některé srdeční choroby a používal se k celkovém zklidnění, zejména při stavech úzkosti a paniky. Také pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, takže se dříve užíval i při léčbě cukrovky (účinek se však nedostavoval u všech diabetiků, spíš u pacientů s diabetem II. typu, kteří nebyli závislí na inzulinu). Zevně se kokořík přikládal na rány a klouby postižené revmatem. Také účinně zmírňuje nežádoucí kožní skvrny. K léčebným účelům se používají oddenky a kořeny, které se suší.

Kokořík není vhodný pro děti, těhotné ani kojící ženy.

Toxicita

Faktem je, že ačkoliv se jedná o léčivou rostlinu dříve hojně využívanou v lidovém léčitelství, je zároveň jedovatá. Obsahuje některé látky, které najdeme i v prudce jedovaté konvalince vonné. Mezi jedy, které kokořík obsahuje, patří například saponiny, steroidní glykosidy, lektiny a třísloviny. Jedovatá je kompletně celá rostlina, nejvíce pak bobule. Otrava se projevuje silnými bolestmi hlavy, závratěmi, pocity na zvracení a zvracením a také silným průjmem.

Dnes se kokořík pěstuje jako okrasná rostlina na zahradách a skalkách.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: