Jak pěstovat bazalku?

Bazalka, dobře známá středomořská bylinka, velmi chutná a zároveň neuvěřitelně snadná na pěstování. Obohaťte jí svojí zahradu a určitě neuděláte chybu. I já jsem kdysi na své první zahrádce jako jedna z prvních semínek vysela právě semínka bazalky. Byla to tenkrát, myslím, bazalka salátová (neboli neapolská) a trochu jsem to s ní přehnala. Měla jsem najednou doslova lány bazalkových listů a nestačila dělat další a další domácí pesto. Bazalka zkrátka roste úplně sama.

jak-pestovat-bazalku

Jak pěstovat bazalku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Pojďme se na její druhy podívat hezky popořadě: Bazalka pravá (neboli janovská) je nejlepší klasika na salát Caprese. Té budete potřebovat nejméně celý lán jako tehdy já. Tmavě fialová bazalka úžasně vypadá v salátech. Limetková bazalka je nejlepší k ochucení ryb. Neapolská listová bazalka se hodí, ať máte spoustu zeleného pesta i na zimu do mrazáku, že. Citronovou bazalku můžete podávat i k jahodám, vážně! Asijská bazalka je pak přesně to, co vám do thajského kari chybělo. Existují zkrátka doslova desítky druhů bazalky, se kterými můžete na zahradě a posléze v kuchyni experimentovat.

Bazalka je jednoletá rostlina, která ale není mrazuvzdorná. Ideální je sít ji tedy až po posledních mrazících, což je u nás dáno příchodem Pankráce, Serváce a Bonifáce, tedy po 12. květnu. Z bazalky se pak můžete těšit až do podzimu a sklízet ji průběžně. Lístky jí budou dorůstat pořád znovu. Čím více budete bazalku sklízet, tím více bude plodit. Setí bazalky ze semínek, která koupíte v obchodě, je snadné a nevyžaduje žádné speciální znalosti ani vybavení.  V obchodech jsem sáčky se semínky viděla dokonce ve formě speciálních „výsevových pásků“, které prostě natáhnete do zeminy, mírně posypete další zeminou a přiměřeně zaléváte. Tyto pásky se prodávají hned s několika druhy bazalky najednou, což je jejich další výhoda. Bazalka uvítá, pokud bude růst na plném přímém slunci v bohaté, dobře propustné půdě. První zelené rostlinky by se nad zemí měly objevit přibližně po měsíci od výsevu.

A kam s ní? Zní to až neskutečně, ale výborně si bazalkové rostlinky rozumí třeba s rajčaty. Stačí, když mezi jednotlivé keříky rajčat jednoduše zasejete pár semínek jakéhokoliv druhu bazalky a uvidíte. Budou žít v symbióze.

Pro Dudlu napsala: Veronika Hendrychová

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: