UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je NFC?

NFC je zkratka pro Near Field Communication. Jedná se o soubor standardů, které podporují komunikaci mezi elektronickými zařízeními. Technologie NFC byla poprvé vyvinuta v Japonsku v roce 2001 s cílem vytvořit novou metodu mobilních plateb a prodeje jízdenek. První telefony s technologií NFC byly v Japonsku uvedeny na trh až v roce 2010, ale netrvalo dlouho a ostatní země ji následovaly.

co-je-nfc

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Společnost Apple představila svou vlastní verzi NFC v roce 2014 s řadou iPhonů 6/6 Plus. Systém Android následoval s aplikací Google Wallet v roce 2011 a Samsung Pay v roce 2015 (Android Pay byl vydán v roce 2016). NFC se používá v mnoha chytrých telefonech a dalších zařízeních, které umožňují vzájemné sdílení informací nebo zahájení transakce pouhým dotykem obou zařízení.

Na co se používá NFC

NFC je technologie používaná k přenosu dat mezi zařízeními, pokud jsou držena v těsné blízkosti. Pomocí NFC si například můžete vyměňovat kontaktní údaje mezi chytrými telefony nebo používat telefon jako platební metodu v obchodech, které přijímají platby pomocí NFC.

Dále můžete NFC použít také pro digitální platby a jízdenky v dopravě, stejně jako pro odemykání hotelových pokojů nebo dveří automobilů, takže není divu, že stále více výrobců chytrých telefonů přidává podporu této technologie.

Hlavní výhodou NFC oproti Bluetooth je, že vyžaduje velmi málo energie, a proto může být použita k napájení zařízení, jako jsou chytré hodinky a fitness trackery, které nemají dostatek místa nebo energie v baterii pro standardní rádiový čip.

Jaké typy telefonů podporují NFC

  • NFC podporuje více než 90 % zařízení se systémem Android a Apple iPhone.
  • Ne všechny telefony mají NFC, ale mnohé ano.
  • A v budoucnu se pravděpodobně dočkáme ještě více telefonů s touto technologií.

prislusenstvi-na-mobil

Jak nastavím NFC v telefonu?

Váš telefon se systémem Android má zabudovanou technologii NFC (Near Field Communication). Jedná se o funkci, která umožňuje používat telefon k provádění plateb nebo sdílení souborů klepnutím na jiné zařízení s podporou NFC.

Chcete-li zapnout funkci NFC, přejděte do nabídky Nastavení > Připojení a sdílení > a pole s názvem NFC zapněte. Pokud tuto možnost nevidíte, je velká pravděpodobnost, že váš telefon nemá zabudovaný NFC.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si příslušenství na mobil:

Pokračujte v čtení blogu: