UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak chovat křepelky?

Křepelka japonská (Coturnix japonica) je vůbec nejmenším druhem drůbeže na světě. Jak už její druhové jméno napovídá, její domovinou je Japonsko a oblast celé jihovýchodní Asie. Nejen na asijském, ale také na americkém kontinentu má chov křepelek historickou tradici. Do Evropy se dostaly teprve ve 40. letech 20. století, v našich zeměpisných šířkách jsou tedy vlastně nové.

jak-chovat-krepelky

Jak chovat anglické křepelky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Čím vším nám křepelčí vajíčka prospívají a jak křepelky chovat?

Rozlišují se dva typy křepelek, podle toho, za jakým účelem jsou chovány – masný (chován pro maso) a nosný (chován pro vejce). Na českých dvorcích se nejčastěji chovají nosné křepelky, které jsou nenáročné na péči a své chovatele pravidelně zásobují svými malými žíhanými vajíčky.

Ta jsou nejen pěkná na pohled, ale křepelčí vejce jsou také mnohem zdravější než běžně dostupná vejce slepičí. Jejich příznivé účinky na lidské zdraví jsou prokázané. 

Superpotravina jménem křepelčí vejce

Křepelčí vejce jsou doslova superpotravinou – jsou bohaté na vitamin B12, B2 (riboflavin), selen, cholin a obsahují také železo, které je důležité pro transport kyslíku. Konzumace křepelčích vajec prospívá krvetvorbě a nervovému systému, posiluje imunitu organismu a povzbuzuje správnou činnost štítné žlázy. Jejich účinky jsou využívány také v kvalitní kosmetice, protože prokazatelně zlepšují kvalitu pleti.

Chov křepelek

Chovat křepelky není nijak náročné. Ideální je, pokud máte zahradu nebo dvorek. K tomu, aby se křepelkám dobře dařilo a správně nesly vejce, potřebují prostředí o teplotě okolo 20°C (teplota by neměla klesnout pod 10°C) a světlo 12 až 16 hodin denně. Nesvědčí jim průvan ani přímé slunce, je proto dobré umístit je do závětří a do stínu. Chovat křepelky můžete v několika různých zařízeních – ve voliéře, prázdné králíkárně nebo v chovných klecích.

Na zimu můžete křepelky přemístit do skleníku nebo kamkoli, kde se k nim nedostane tuhý mráz. Pokud plánujete křepelky chovat v chovných klecích, máte o starost méně, protože klece můžete jednoduše přemístit do tepla. Jako podestýlku použijte piliny nebo slámu.

Slepici křepelky rozeznáte podle světle hnědého peří s černými skvrnami na hrudi a krku. Naproti tomu kohout od křepelky má peří na krku a prsou hnědě rezavé. Jedna křepelčí slepička váží okolo 150 až 180 g, dospívá zhruba v šesti týdnech a první vejce začíná nést okolo padesátého dne života.

V prvním roce by jedna zdravá křepelka měla snést přibližně 300 vajec. Křepelka japonská se dožívá přibližně 2 až 2,5 roku. Křepelky snáší obvykle jedno vejce každý den, Potřebu vajec pro jednu rodinu pokryje 15 až 20 křepelek.

zverimex

Krmení křepelek

Křepelky potřebují vyváženou stravu, aby nesly vejce a celkově prospívaly. Můžete je krmit připravenou směsí granulí namíchanou přímo pro ně, tím jim zajistíte přísun všech potřebných živin, vitaminů a minerálů. Vhodné je ale také klasické zrní – oves, pšenice, proso, čirok či pohanka.

Jídelníček jim můžete obohatit také čerstvými listy kopřiv, jetele, pampelišky, trávou či zeleninou. V zimním období ji můžete do krmítka přisypat také různá semínka (slunečnicová či lněná).

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: