UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Zácpa v těhotenství – jak si s ní poradit?

Zácpa je delikátní problém, který trápí opravdu hodně těhotných žen. Jedná se však o přirozený důsledek některých těhotenských změn, s nimiž se tělo musí popasovat, ovšem většinou je třeba mu napomoci. 

zacpa-v-tehotenstvi

Proč zácpa v těhotenství vzniká?

Zácpa u těhotných žen vzniká přičiněním více faktorů. Hlavní roli zde hraje změna hormonální hladiny, konkrétně zvýšení těhotenského hormonu progesteronu, který pomáhá uvolňovat svalovinu dělohy a stejně působí i na svalovinu střev – ta jsou v důsledku toho mnohem více uvolněná a zpomaluje se tak jejich peristaltika.

Spolu s rostoucí dělohou pak zároveň dochází k útlaku střev a konečníku a k jejich posunu více ke stěně břišní. Dalším faktorem, který ovlivňuje tuhost stolice a může způsobit zácpu, je mnohem větší vstřebávání tekutin z potravy do krevního oběhu.

detske-zbozi

Co může zácpa způsobit?

Zácpa se zdá na první pohled jako poměrně banální problém, přesto s sebou i ona nese určitá rizika. Mnoho těhotných žen trpí na hemoroidy (žilní městky v oblasti konečníku) nebo na varixy vulvy (křečové žíly v oblasti intimních partií). Pokud těhotnou ženu navíc trápí zácpa a musí při vyprazdňování stolice vynaložit větší úsilí, může dojít ke zhoršení hemoroidů nebo varixů vulvy či pochvy.

O tom, jak nepříjemná může zácpa být, pak asi ani není třeba se více rozepisovat.

hracky-pro-nejmensi

Co na zácpu v těhotenství?

Zácpu lze poměrně snadno řešit jednoduchou změnou jídelníčku. Protože se ale v těhotenství nejedná o problém jednorázový, ale zácpa se může kdykoli znovu vrátit, je třeba určité změny dodržovat pokud možno po celou dobu těhotenství. Při těhotenské zácpě vyzkoušejte tyto rady:

  • navyšte denní příjem tekutin minimálně na dva až tři litry, pití mějte vždy po ruce
  • omezte kávu a černý čaj
  • pijte čerstvé ovocné šťávy a džusy – jablko, švestku, meruňku
  • zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu – sušené ovoce (zejména švestky, meruňky, fíky, datle), luštěniny, ovesné vločky, neloupanou rýži, lněná
  • semínka, ořechy
  • omezte sladkosti a bílé pečivo
  • vyzkoušejte lněný olej
  • vsaďte na kysané mléčné výrobky (kefír, acidofilní mléko)
  • choďte na pravidelné procházky – rozhýbete tak střeva
  • pravidelně se hýbejte – vyzkoušejte těhotenskou jógu nebo plavání

 Kromě výše zmíněných rad a tipů můžete vyzkoušet glycerinové čípky, které zakoupíte volně v lékárně. Zkusit můžete i laktulózu, což je sirup na změkčení stolice. Pokud by zácpa nechtěla ustoupit, určitě se nebojte svěřit svému lékaři. Do užívání projímadel se ale v těhotenství rozhodně nepouštějte.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si WC doplňky:

Pokračujte v čtení blogu: