Jak otěhotnět po čtyřicítce?

Stále více párů odkládá početí prvního dítěte na později, často po třicátém roku věku a v posledních letech není žádným překvapením ani čtyřicetiletá prvorodička. Je to pochopitelné, taková je zkrátka doba a ne každý si může dovolit založit rodinu v biologicky nejpříznivějším věku zhruba kolem dvacátého roku věku. Ve světě 21.století je mnohem více možností než dříve, klade se důraz na vzdělání, kariéru a vybudování pevného zázemí také nějakou chvíli trvá. Tohle všechno je zřejmé, ovšem je tu jedno "ale" - příroda se neptá. Z biologického hlediska není odkládání rodičovství úplně ideální. Žena je na vrcholu své plodnosti přibližně do dvaceti pěti let. A když tu píšu o vrcholu plodnosti, nešlo si nevzpomenout na slova jednoho lékaře, který nám na fakultě přednášel gynekologii - tehdy nám s nadsázkou řekl, že my všechny studentky, co sedíme v učebně, už jsme biologicky "za zenitem" - bylo nám tou dobou kolem dvaadvaceti let. Tolik tedy k nejplodnějšímu období ženského života.

jak-otehotnet-po-40

Těhotenství po 40 (Zdroj: Freepik.com)

Takzvané biologické hodiny

Obecně by se dalo říct, že ideální je mít první dítě do dvaceti pěti let,  nejpozději do třiceti let. Po třicátém roku věku se plodnost rapidně snižuje a po čtyřicátém roce už má potíže s otěhotněním každá druhá žena. Ve čtyřiceti letech je šance na otěhotnění na jeden cyklus jen kolem 8 - 10% a v pětačtyřiceti letech pak 2 - 5%, tedy opravdu mizivá. I toto je samozřejmě individuální, protože jsou ženy, které otěhotnění bez potíží po čtyřicítce a naopak ženy, kterým se to nedaří už ve třiceti. Spoléhat na to, že bez problémů otěhotním ve čtyřicet, je ale nerozumné. Faktem je, že s přibývajícími lety se plodnost velmi rychle snižuje s tím, jak se snižuje kvalita a počet zdravých vajíček. Právě klesající počet vajíček je hlavní příčinou ženské neplodnosti. Abyste věděla, jak na tom vaše vajíčka jsou, můžete podstoupit test plodnosti, který slouží k určení vašich ovariálních rezerv. Jedná se o test z krve, který zkoumá hladinu antimulleriánského hormonu v krvi. Stanovení této hladiny vám poskytne představu o tom, zda ještě máte nějaký čas nebo už by bylo vhodné početí dále neodkládat.

Rady pro snazší otěhotnění

Ať už se rozhodnete otěhotnět v pozdějším věku z jakýchkoli důvodů, určitě se raději připravte na to, že se to nemusí povést hned. Šanci na otěhotnění ale přesto můžete podpořit několika způsoby.

  1. Správná životospráva

Pokud chcete vytvořit optimální podmínky k otěhotnění, nejprve se zaměřte na správnou životosprávu. Sem patří zdravá strava, dostatečný pitný režim, dostatek spánku, přiměřený pohyb a vhodné je také omezit kouření a alkohol. Ještě před početím je pak dobré začít užívat také vitaminy, konkrétně kyselinu listovou.     

  1. Dostatek pohybu

K snadnějšímu otěhotnění hodně přispívá také dostatečná fyzická aktivita. Ať už je to pravidelná pěší chůze, běh, cyklistika nebo návštěva posilovny, cokoli, co pomáhá k udržení fyzické kondice se počítá. Pro podporu plodnosti je pak dobrou volbou tzv. hormonální jóga, která pomáhá harmonizovat hormonální hladinu a tím i menstruační cyklus.

  1. Duševní pohoda

Možná to bude znít jako klišé, ale psychika skutečně dokáže divy. Pokud jste ve stresu a k početí se příliš upínáte, problém s otěhotněním se může ještě prohloubit a nikam se neposunete. Ale hodíte - li se tak říkajíc "do pohody", přestanete se tolik řešit a trápit, může se vše najednou spravit. Ideální je odpočívat, nejlépe vyrazit na nějakou pěknou dovolenou či prodloužený víkend ve dvou a na chvíli zapomenout na všechny starosti. Pokud tak navíc učiníte v období kolem očekávané ovulace, vaše šance na otěhotnění se zvyšují. Pomoci může také psychoterapie.

  1. Fyzioterapie

Když se delší dobu nedaří otěhotnět nebo máte třeba potíže s ženským cyklem či pánevním dnem, určitě byste měla navštívit zkušeného fyzioterapeuta, který se zaměřuje na gynekologickou fyzioterapii. Vhodným cvičením a posilováním svalů pánevního dna může dojít k zásadní a příznivé změně. Velmi dobré výsledky také mají cviky podle Ludmily Mojžíšové - jsou to cviky přímo zaměřené na podporu plodnosti žen

  1. Symptotermální metoda

Symtotermální metoda je zaměřená na určení plodných a neplodných dnů v daném cyklu. Ovulace obvykle nastává cca 14.den od začátku poslední menstruace, ale nemusí to být vždy přesně na den. Tato metoda je založená na měření bazální teploty a lze ji použít nejen jako spolehlivou přírodní metodu antikoncepce, ale také k rozpoznání blížící se ovulace a zvýšení šance na početí. Je to logické - když budete vědět, kdy očekávat ovulaci, můžete tak naplánovat vaši snahu otěhotnět.

  1. Asistovaná reprodukce

Poslední možností, ke které se uchyluje spousta párů po třicítce i čtyřicítce, je asistovaná reprodukce. S přibývajícím věkem se šance na přirozené otěhotnění prostě snižují ať chceme nebo ne a dnes už máme i možnost umělého oplodnění. Porot pokud se nedaří déle než půl roku, zvažte návštěvu některého z center asistované reprodukce, kde vám pomůžou problémy s početím řešit dále.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka

Jak správně kojit | Kdy jet do porodnice? | Co je šestinedělí

Nástřih hráze | Koronavirus a těhotenství | Otec u porodu | Termín porodu | Porodní plán 

Líbil se vám článek na téma: Jak otěhotnět po čtyřicítce? To máme velkou radost, ale tím to u nás nekončí, máme toho mnohem víc. Připravili jsme pro vás komplexní blog pro maminky a tatínky, který nám pomáhají dávat dohromady naši odborníci a rodičové v jednom. A bychom věděli, že jsme vykročili správným směrem a naše články vám pomáhají, budeme moc rádi, když autory podpoříte sdílením přes Facebook a nákupem dětského oblečenídudlíků, plenek, nebo hraček pro miminka. Zároveň tím uděláte dvojitou radost, protože nám pomůžete podpořit nadační fond Radost dětem, kterým každoročně darujeme 20 % ze zisku.

Děkujeme, tým Dudlu.cz