Jak otěhotnět po čtyřicítce?

Stále více párů odkládá početí prvního dítěte na později, často po třicátém roku věku a v posledních letech není žádným překvapením ani čtyřicetiletá prvorodička. Je to pochopitelné, taková je zkrátka doba a ne každý si může dovolit založit rodinu v biologicky nejpříznivějším věku zhruba kolem dvacátého roku věku. Ve světě 21.století je mnohem více možností než dříve, klade se důraz na vzdělání, kariéru a vybudování pevného zázemí také nějakou chvíli trvá. Tohle všechno je zřejmé, ovšem je tu jedno "ale" - příroda se neptá. Z biologického hlediska není odkládání rodičovství úplně ideální. Žena je na vrcholu své plodnosti přibližně do dvaceti pěti let. A když tu píšu o vrcholu plodnosti, nešlo si nevzpomenout na slova jednoho lékaře, který nám na fakultě přednášel gynekologii - tehdy nám s nadsázkou řekl, že my všechny studentky, co sedíme v učebně, už jsme biologicky "za zenitem" - bylo nám tou dobou kolem dvaadvaceti let. Tolik tedy k nejplodnějšímu období ženského života.

jak-otehotnet-po-40

Těhotenství po 40 (Zdroj: Freepik.com)

Takzvané biologické hodiny

Obecně by se dalo říct, že ideální je mít první dítě do dvaceti pěti let,  nejpozději do třiceti let. Po třicátém roku věku se plodnost rapidně snižuje a po čtyřicátém roce už má potíže s otěhotněním každá druhá žena. Ve čtyřiceti letech je šance na otěhotnění na jeden cyklus jen kolem 8 - 10% a v pětačtyřiceti letech pak 2 - 5%, tedy opravdu mizivá. I toto je samozřejmě individuální, protože jsou ženy, které otěhotnění bez potíží po čtyřicítce a naopak ženy, kterým se to nedaří už ve třiceti. Spoléhat na to, že bez problémů otěhotním ve čtyřicet, je ale nerozumné. Faktem je, že s přibývajícími lety se plodnost velmi rychle snižuje s tím, jak se snižuje kvalita a počet zdravých vajíček. Právě klesající počet vajíček je hlavní příčinou ženské neplodnosti. Abyste věděla, jak na tom vaše vajíčka jsou, můžete podstoupit test plodnosti, který slouží k určení vašich ovariálních rezerv. Jedná se o test z krve, který zkoumá hladinu antimulleriánského hormonu v krvi. Stanovení této hladiny vám poskytne představu o tom, zda ještě máte nějaký čas nebo už by bylo vhodné početí dále neodkládat.

Rady pro snazší otěhotnění

Ať už se rozhodnete otěhotnět v pozdějším věku z jakýchkoli důvodů, určitě se raději připravte na to, že se to nemusí povést hned. Šanci na otěhotnění ale přesto můžete podpořit několika způsoby.

  1. Správná životospráva - Pokud chcete vytvořit optimální podmínky k otěhotnění, nejprve se zaměřte na správnou životosprávu. Sem patří zdravá strava, dostatečný pitný režim, dostatek spánku, přiměřený pohyb a vhodné je také omezit kouření a alkohol. Ještě před početím je pak dobré začít užívat také vitaminy, konkrétně kyselinu listovou.
  2. Dostatek pohybu - K snadnějšímu otěhotnění hodně přispívá také dostatečná fyzická aktivita. Ať už je to pravidelná pěší chůze, běh, cyklistika nebo návštěva posilovny, cokoli, co pomáhá k udržení fyzické kondice se počítá. Pro podporu plodnosti je pak dobrou volbou tzv. hormonální jóga, která pomáhá harmonizovat hormonální hladinu a tím i menstruační cyklus. 
  3. Duševní pohoda - Možná to bude znít jako klišé, ale psychika skutečně dokáže divy. Pokud jste ve stresu a k početí se příliš upínáte, problém s otěhotněním se může ještě prohloubit a nikam se neposunete. Ale hodíte - li se tak říkajíc "do pohody", přestanete se tolik řešit a trápit, může se vše najednou spravit. Ideální je odpočívat, nejlépe vyrazit na nějakou pěknou dovolenou či prodloužený víkend ve dvou a na chvíli zapomenout na všechny starosti. Pokud tak navíc učiníte v období kolem očekávané ovulace, vaše šance na otěhotnění se zvyšují. Pomoci může také psychoterapie.
  4. Fyzioterapie - Když se delší dobu nedaří otěhotnět nebo máte třeba potíže s ženským cyklem či pánevním dnem, určitě byste měla navštívit zkušeného fyzioterapeuta, který se zaměřuje na gynekologickou fyzioterapii. Vhodným cvičením a posilováním svalů pánevního dna může dojít k zásadní a příznivé změně. Velmi dobré výsledky také mají cviky podle Ludmily Mojžíšové - jsou to cviky přímo zaměřené na podporu plodnosti žen.
  5. Symptotermální metoda - Symtotermální metoda je zaměřená na určení plodných a neplodných dnů v daném cyklu. Ovulace obvykle nastává cca 14.den od začátku poslední menstruace, ale nemusí to být vždy přesně na den. Tato metoda je založená na měření bazální teploty a lze ji použít nejen jako spolehlivou přírodní metodu antikoncepce, ale také k rozpoznání blížící se ovulace a zvýšení šance na početí. Je to logické - když budete vědět, kdy očekávat ovulaci, můžete tak naplánovat vaši snahu otěhotnět.
  6. Asistovaná reprodukce - Poslední možností, ke které se uchyluje spousta párů po třicítce i čtyřicítce, je asistovaná reprodukce. S přibývajícím věkem se šance na přirozené otěhotnění prostě snižují ať chceme nebo ne a dnes už máme i možnost umělého oplodnění. Porot pokud se nedaří déle než půl roku, zvažte návštěvu některého z center asistované reprodukce, kde vám pomůžou problémy s početím řešit dále.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka

Vyberte si na Dudlu těhotenské, kojenecké a dětské zboží: