UPOZORNĚNÍ: Objednávky se zbožím od značky Housedecor budou mít z logistických důvodů 5 denní zpoždění.

Jak otěhotnět a proč to nejde?

Téma otěhotnění je pro většinu lidí v reprodukčním věku a s touhou zplodit jednoho dne své vlastní dítě, vcelku důležité. V dnešní době však stále přibývá párů, kterým se nedaří počít. V tomto článku se dozvíte, co vše může být příčinou toho, že nemůžete otěhotnět a co můžete podniknout pro to, aby se to povedlo.

jak-otehotnet

Rady jak otěhotnět (Zdroj: Freepik.com)

Na začátek trocha teorie. Šance na otěhotnění je u jednoho zdravého, plodného páru při pravidelném nechráněném pohlavním styku na jeden měsíc jen asi 12 - 15 procent. To obecně není moc vysoké procento úspěchu a s narůstajícím věkem se dále rapidně snižuje. Uvádí se, že potíže s otěhotněním je třeba začít řešit až po roce intenzivního snažení o početí, kdy dochází k pravidelnému nechráněnému pohlavnímu styku (někde se dočtete, že až po dvou letech) a u žen nad třicet pět let už po půl roce neúspěšných pokusů (z důvodu vyššího věku, kdy už je opravdu čas drahý).

Faktory ovlivňující početí a jak přírodě pomoci

Existuje spousta faktorů, které mohou ovlivnit schopnost početí miminka. Já se zaměřím na ty nejvýznamnější.

Věk aneb kdy nejlépe otěhotnět

Asi nejvýznamnějším faktorem je věk partnerů. Obecně se má za to, že věk muže nehraje roli, že biologické hodiny "tikají" jen ženě. Je sice pravda, že žena kolem padesátky vstoupí do období menopauzy a její reprodukční schopnost tak nenávratně zaniká, zatímco muž je schopen zplodit potomka i v mnohem vyšším věku, ale i u pánů platí, že s věkem se plodnost snižuje. Proto chcete - li případným potížím s otěhotněním předejít, početí pokud možno příliš neodkládejte. Žena je na vrcholu plodnosti kole dvaceti pěti let a po té se schopnost otěhotnět postupně snižuje. Pokud přece jen z jakéhokoli důvodu musíte založení rodiny odložit, pak ho neodkládejte déle než do třiceti let.

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce, ať už ve formě pilulek nebo jiné, je faktorem sice nenápadným, za to významným. Užíváte - li antikoncepci několik let v kuse, nebo vám ji gynekolog nasadil dokonce už v pubertě, kdy vaše reprodukční soustava teprve dozrávala, můžete mít zaděláno na budoucí potíže s otěhotněním. Hormonální antikoncepce totiž funguje na principu blokády ovulace - pokud ji užíváte, nedozraje vajíčko a nedojde k ovulaci. Když pak žena pilulky vysadí, může trvat i několik měsíců, než se její menstruační cyklus spraví a ona začne ovulovat. 

Životospráva a "lehké drogy"

Nezdravá životospráva může také významně ovlivnit plodnost jak ženy, tak muže. Chcete - li otěhotnět, doporučuji vysadit tzv."lehké drogy" -  přestat kouřit, omezit pití alkoholu a kofeinových nápojů, případně kouření marihuany, a to zejména u mužů. Nejvíce negativní vliv na početí má jednoznačně kouření, protože cigaretový kouř obsahuje karcinogenní látky, které znehodnocují jak ženská vajíčka, tak mužské spermie. Dalším rizikovým faktorem je jednoznačně nadváha až obezita, nejenže není"zdravá" sama o sobě, ale může i snížit šance na početí.

Zdravotní překážky

Jednou z nejvýznamnějších překážek, které brání otěhotnění, jsou možné zdravotní příčiny. U žen se jedná nejčastěji o hormonální nerovnováhu (způsobující anovulaci), endometriózu (onemocnění, při kterém se děložní sliznice - endometrium - dostane mimo děložní dutinu, např. do vejcovodu, vaječníku apod.), syndrom polycystických vaječníků (PCOS), vrozené vady dělohy, neprůchodnost vejcovodů, skrytý zánět apod. Dalším problémem může být vaše imunita, kdy si tělo tvoří protilátky proti mužským spermiím, vajíčku a embryu. Těch příčin může být celá řada a nedaří - li se vám otěhotnět, navštivte svého gynekologa a ten vás vyšetří ultrazvukem, provede vyšetření krve (hormony, protilátky aj.), případně vás odešle na další vyšetření do nemocnice.

Mužská neplodnost

Pokud se vám nedaří počít dítě, je třeba vzít v úvahu také to, že příčina může být i na straně partnera. Je tedy dobré, aby si i on nechal vyšetřit. Provádí se spermiogram, kdy se vyšetřuje vzorek spermatu na počet a pohyblivost spermií. Dobrou zprávou je, že i mužská plodnost a kvalita spermií jde ovlivnit změnou životosprávy - omezení kouření, alkoholu, marihuany.

Nedostatek pohybu nebo naopak přetěžování organismu

Tyhle dva faktory také ovlivňují plodnost. Když budete celé dny sedět na zadku, plodnosti to nepomůže. Když se naopak budete přepínat, neadekvátně posilovat nebo vrcholově sportovat, otěhotnění může být také komplikovanější. Volte tedy zlatou střední cestu.

A jak nejlépe pohybem podpořit schopnost otěhotnění? Jednoznačně vhodnými cviky, metodou Ludmily Mojžíšové, jejíž sestava cviků dopomohla k miminku nejednomu páru. Od věci není ani navštívit fyzioterapeuta.

Na závěr vám poradím - jak jinak - milujte se pravidelně a pokud možno v době předpokládané ovulace.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka

Jak správně kojit | Kdy jet do porodnice? | Co je šestinedělí

Nástřih hráze | Koronavirus a těhotenství | Otec u porodu | Termín porodu | Porodní plán 

Líbil se vám článek na téma: Jak otěhotnět po čtyřicítce? To máme velkou radost, ale tím to u nás nekončí, máme toho mnohem víc. Připravili jsme pro vás komplexní blog pro maminky a tatínky, který nám pomáhají dávat dohromady naši odborníci a rodičové v jednom. A bychom věděli, že jsme vykročili správným směrem a naše články vám pomáhají, budeme moc rádi, když autory podpoříte sdílením přes Facebook a nákupem dětského oblečenídudlíků, plenek, nebo hraček pro miminka. Zároveň tím uděláte dvojitou radost, protože nám pomůžete podpořit nadační fond Radost dětem, kterým každoročně darujeme 20 % ze zisku.

Děkujeme, tým Dudlu.cz