UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Těhotenství v létě – jak ho zvládnout?

Těhotenství je velkou zkouškou pro ženské tělo a když ho navíc prožíváte v horkém létě, může to být pořádná fuška, zvlášť v posledním trimestru, kdy už je bříško opravdu velké a vy se cítíte jako hroch na posledním tažení. Jak zvládnout léto s těhotenským bříškem a jak se chránit před ostrými slunečními paprsky?

tehotenstvi-v-lete-jak-ho-zvladnout

Jak zvládnout těhotenství? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak zvládnout horké léto s těhotenským bříškem

Procházky jen ráno a večer

Ve zvlášť horkých letních dnech, kdy rtuť teploměru stoupá nad tropickou třicítku a stupeň bio zátěže je na nejvyšším stupni, dostává lidský organismus pořádně zabrat. Vysoké teploty nejsou nebezpečné jen pro malé děti a starší lidi, ohrožují také nastávající maminky.

V tropickém počasí se proto ideálně vyvarujte pobytu venku přes poledne a odpoledne, kdy je horko nejúmornější a na procházky se vydejte spíše brzy ráno či dopoledne a pak až navečer, kdy jsou teploty přívětivější.

Dostatečný pitný režim

Dostatečný příjem tekutin v horkých letních dnech je absolutní základ. Obecně doporučovány jsou alespoň dva litry tekutin denně, nejlépe čisté, neslazené vody. Tu můžete samozřejmě doplnit například o chladné bylinkové čaje vhodné v těhotenství nebo o čerstvé ovocné šťávy.

Pozor ale na ledově vychlazené nápoje – ty nejsou pro letní osvěžení úplně vhodné, protože mohou přivodit přehřátému organismu šok, překrvit sliznici krku a usnadnit tak propuknutí zánětu dýchacích cest nebo angíny.

detske-zbozi

Pravidelné osvěžení

V oněch obávaných a ne příliš vítaných tropických dnech, které se v létě objevují a budou objevovat stále častěji, vám zvlášť s těhotenským bříškem může být doslova vedro „na padnutí“. Abyste tak říkajíc skutečně nepadly, doporučuji se několikrát během dne osvěžit. Máte-li zahradu s bazénem, pak máte vyhráno. Pokud ne, můžete navštívit veřejné nebo přírodní koupaliště.

V případě, že se vám v tom příšerném horku nikam nechce nebo zkrátka nemáte čas, využijte alespoň sprchu – vlažná voda bude to pravé a vám se alespoň na chvíli uleví. Dobré jsou ale i studené obklady – stačí namočit ručník do chladné vody a tím se pak ochlazovat.
Skvělé osvěžení vám poskytne i oblíbená letní pochoutka – zmrzlina.

Ochrana pokožky před sluncem

V létě, kdy sluníčko praží nejvíc, je potřeba chránit pokožku před nepříznivými vlivy UV záření. Kromě bolestivého spálení hrozí totiž obzvlášť v těhotenství vznik nepěkných pigmentových skvrn, zejména v oblasti obličeje. Říká se jim melasma gravidarum, můžou za ně těhotenské hormony a zbavuje se jich jen velmi těžko. Proto kromě ochranného opalovacího krému s vysokým faktorem se raději moc dlouho nezdržujte na přímém slunci a snažte se být co nejvíce ve stínu.

hracky-pro-nejmensi

Koupání povoleno

Některé těhotné ženy mají z koupání v bazénu či na přírodním koupališti obavy, zejména kvůli riziku infekce. To je však reálně jen velmi malé. Veřejné bazény jsou chlorované a přírodní koupaliště vybírejte taková, která nejsou znečištěná či napadená sinicemi. Vhodné jsou například zatopené pískovny a čistá jezera, naopak se vyhýbejte rybníkům a jiným pochybným vodám.

Pro klid si můžete před koupáním zavést do pochvy probiotický tampon a po návratu domů si pochvu vypláchnout speciálním roztokem, například Rosalginem – ten zamezí vzniku případné infekce a pomáhá udržovat zdravé vaginální prostředí.

Vhodné oblečení

Velký podíl na tom, jak se v letním parnu budeme cítit, má také oblečení, které nosíme. V počasí, kdy by se člověk nejraději svlékl i z kůže a stejně by mu bylo horko, záleží na volbě oděvu o to více. Nejvhodnějšími materiály jsou ty přírodní, například stoprocentní organická bavlna, bambus, konopí, len či stále oblíbenější tencel. Naopak nevhodné jsou všechny syntetické neprodyšné látky.

detske-obleceni

Nohy nahoru

Spoustu těhotných žen trápí nepříjemné otoky dolních končetin, zvlášť ke konci těhotenství. Horké letní počasí pak tento problém ještě umocňuje a často i způsobuje. Během chvil odpočinku se snažte dávat nohy nahoru, do zvýšené polohy, aby se otoky zmírnily. Pomůžou také různé chladivé gely na nohy, které seženete v lékárně.

Lehká a osvěžující strava

V horku má asi málokdo chuť na těžká jídla, protože počasí jako v peci přímo svádí k tomu odlehčit úplně vše od šatníku až po jídelníček. Snažte se jíst hodně čerstvého ovoce a zeleniny, vyzkoušet můžete i nejrůznější studené polévky, například oblíbené španělské gazpacho, které je navíc úžasnou vitaminovou bombou – osvěží vás a postaví na nohy!

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: