UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Únava v těhotenství – jak s ní bojovat?

Těhotenství je speciální kapitolou v životě ženy, protože s sebou nese mnohé převratné změny. Přestože těhotenství není nemoc, někdy umí pořádně potrápit. Je to zkrátka „jiný stav“ a každá žena ho snáší jinak. Co mají ale společné snad všechny těhotné ženy, je únava - ta nejvíce trápí ženy v I. a III. trimestru těhotenství, naproti tomu ve II. trimestru ustupuje. Co za únavou v těhotenství stojí a jak ji zvládnout?

unava-v-tehotenstvi-jak-s-ni-bojovat

Co na únavu v těhotenství? (Zdroj fotky: https://www.freepik.com/)

Příčiny únavy v těhotenství

I. trimestr těhotenství

Únava v raném těhotenství je úplně normální, v I. trimestru se s ní potýká většina těhotných žen. A je to pochopitelné – ženské tělo zažívá velké hormonální změny a větší část energie soustřeďuje na vývoj embrya. Žena se cítí unavená více než kdy jindy a má také mnohem větší potřebu spánku. S únavou v I. trimestru těhotenství se toho moc nezmůže, je potřeba ji zkrátka vydržet a dopřávat svému tělu tolik odpočinku a spánku, kolik si žádá. Obvykle sama postupně odezní kolem 13. nebo 14. týdne těhotenství.

II. trimestr těhotenství

S příchodem II. trimestru nastává nejpříjemnější období, a to po všech stránkách. Bříško ještě není tak veliké, aby způsobovalo nepohodlí, případné nevolnosti touto dobou vymizí a tělo je už zvyklé na změnu hladiny hormonů.

III. trimestr těhotenství

Ve III. a posledním trimestru těhotenství se může únava znovu vrátit a tentokrát za ni už nemohou ani hormonální změny, ani ranní nevolnosti. Na vině je jednoduše pokročilé těhotenství a vše, co s ním souvisí – bříško je už veliké a pro ženu není úplně jednoduché najít pohodlnou polohu ke spánku, mohou se objevit také bolesti zad a kyčlí, běžné je i časté močení v noci, pálení žáhy, otoky nohou nebo nepříjemné křeče do lýtek, které ženu také budí ze spánku.

Za velkou únavou v těhotenství ale může stát také těhotenská anémie způsobená nedostatkem železa v krvi. Trápí velké množství těhotných žen a může způsobovat nejen vysokou míru únavy, ale také nevolnosti, slabost, bolesti hlavy a zhoršené dýchání. V takovém případě je nutné začít užívat železo v tabletách, to by vám měl předepsat vás gynekolog.

Dalšími důvody, proč se spousta těhotných žen potýká s únavou, jsou:

  • nedostatek vyvážené stravy
  • nárůst tělesné hmotnosti
  • nedostatek vitaminů a minerálů
  • nedostatek pohybu
  • nedostatečný pitný režim

detske-zbozi

Jak únavu zmírnit?

Jednoznačně nejúčinnější radou, jak si alespoň trochu ulevit od nepříjemné těhotenské únavy, je dostatek spánku. Odpočívejte kdykoli je to jen možné a choďte spát dříve. Dále dbejte na dostatečný příjem tekutin (bylinkové čaje vhodné v těhotenství, čistá voda, ovocné šťávy), pestrou a vyváženou stravu (nezapomínejte na dostatek ovoce a zeleniny) a zařaďte do svého každodenního života i vhodný pohyb – ideální jsou procházky na čerstvém vzduchu, těhotenská jóga, lehký běh nebo plavání.

V těhotenství je také dobré užívat železo v tabletách, to vám předepíše váš gynekolog na základě vyšetření krevního obrazu. Pokud vás trápí křeče do nohou, vyzkoušejte preparáty s hořčíkem a na pálení žáhy vyzkoušejte buď produkty z lékárny (ty jsou vhodné i v těhotenství) nebo babské rady jako je mléko či jedlá soda.
A ta nejdůležitější rada úplně nakonec – nepřepínejte se a neváhejte požádat o pomoc své blízké.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: