UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Vitamíny

Vitamíny

Ideální stav, je pokud přijímáme vitamíny zejména z pestré stravy. V některých případech není však reálné všechny potřebné vitamíny doplnit pouze z konzumovaných potravin. To se týká například lidí držících redukční dietu, sportovců, kuřáků, těhotných žen, žen užívajících hormonální antikoncepci a lidí s určitými onemocněními. V těchto případech je vhodné doplnit vitamíny, minerály a výživové látky prostřednictvím vitaminových doplňků nebo speciální výživy. Kromě toho je dobré doplňovat například vitamín C a D v podzimních a zimních měsících.

Na to jak velkou roli v našem zdraví hraje dostatečný přísun potřebných vitamínů, se detailněji začalo přicházet po roce 1912. Za výzkumem stál anglický biochemik Frederick Hopkins, který prokázal souvislost mezi absencí určitých látek a degeneračními symptomy. To vedlo ke studiu biochemie. První objeveným vitamínem byl vitamín B1 polským biochemikem Casimirem Funkem v roce 1912. Vitamíny spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy tvoří základní složky lidské stravy. Vitamíny a minerální látky hrají důležitou roli při biochemických procesech v lidském těle. Jejich nedostatek kromě fyzického strádání může vést i k psychickým potížím.

Jediné vitamíny, které si tělo umí samo vytvořit, jsou vitamíny D a B3 (niacin) a to pouze v omezeném množství. Existuje 13 elementárních vitamínů. Jedná se o vitamíny A, C, D, E, K, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Vitamíny jsou buď rozpustné ve vodě, nebo v tucích. Pokud má tělo nedostatek určitého vitamínu, jeho nedostatek se projeví nejdříve po 14 dnech. Nedostatek vitamínů se označuje jako hypovitaminóza. Naopak předávkování vitamíny se nazývá jako hypervitaminóza. To hrozí zejména u vitamínů rozpustných v tucích, protože se mohou ukládat v játrech a tělesném tuku.

Důležité je také vědět, že vitamíny se při delším skladovaní z potravin postupně vytrácejí. Rovněž tepelné úpravy potravin snižují množství obsažených vitamínů. To samé platí při jejich mražení a také při rychlém rozmrazování.

Pro Dudlu sepsala: Martina Masopustová