UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Barmanské potřeby

Potřeby pro barmany

Mám barmanský kurz. Když jsem si ho v osmnácti letech dělal, přišlo mi, že jsem nakouknul do úžasného nového světa, kde jsem nikdy předtím nebyl. Kurz vedl pan Miloš Tretter, dnes už to bude zasloužilý pán, v té době to byl muž v nejlepších letech, mistr svého řemesla par excellence. Barmanství u nás dokonce začal provozovat jako jeden z úplně prvních. Byl přísný, ale spravedlivý, tedy takový, jaký má správný učitel být. Snažil se v nás probudit vždy to nejlepší. Na mě viděl, že jsem ostýchavý, a tak se ve mně snažil vzbudit sebevědomí a vypěstovat zdravou sebedůvěru. Myslím, že se mu to podařilo.

Každý den jsme probírali teorii i praxi barmanského řemesla, zkoušeli jsme používat shakery, muddlery (drtítka), jiggery (odměrky), míchátka. Učili jsem se vypadat u toho dobře a profesionálně. Ve vyprané nažehlené košili, v naleštěných polobotkách, s černou nažehlenou zástěrou. Každý pohyb rukou musel vypadat tak, jako bychom ho dělali denně celý život. Když jsem nabíral led, dělal jsem to na tři doby – ponořit, nabrat, hodit do shakeru, to vše jedním ladným pohybem. Alkohol odměřit v odměrce a nalévat do obloučku, shaker zavřít, chytit mezi palce a malíčky obou rukou a nahoru dolů nahoru dolů nahoru dolů, vždy třikrát.

Nejlepším zážitkem pro mě ale byla návštěva baru v centru Prahy, kde jsme mohli vidět pracovat opravdové profesionály a zažít atmosféru podniku, který připomínal americký bar ze třicátých let. Hrála dobová hudba, personál i někteří hosté byli oblečení v dobových oblecích a dámy ve večerních šatech s kloboučky. Usadili jsme se na místa a začala show. První láhev ve vzduchu. Už už padala na zem, když tu jí barman zachytil a znovu vyhodil nad hlavu, tentokrát i s další láhví. Kouzlo pokračovalo, láhve létaly vzduchem, shakery se nestačily ohřát. Elegance a grácie, s jakou barmani a barmanky pracovaly, mi zůstala dodnes v paměti. A chuť těch míchaných drinků, ta je pro mě nezapomenutelná!

Pro Dudlu napsal: Jan Jarý

Prohlédněte si kompletní nabídku gadgetů:

Víte, že nákupem barmanských potřeb na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás potřeby pro barmany nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

nadobi-deti-detske

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z: Jídlo, recepty, food blog