UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pečovat o pokožku miminka?

Péče o pokožku malého miminka není žádná věda, přesto je třeba věnovat jí větší pozornost než u dospělých a hlavně používat ty správné produkty určené na jemnou dětskou kůži. V tomto článku se dozvíte, jak pečovat o pokožku vašeho miminka tak, aby byla zdravá a vláčná a jak ji chránit před vlivy vnějšího prostředí.

jak-pecovat-o-pokozku-miminka

Jak pečovat o pokožku miminka (Zdroj fotky: Freepik.com)

Pokožka miminka

Kůže je největší orgán našeho těla, protože pokrývá celý jeho povrch. Tvoří ochrannou bariéru před škodlivými vlivy vnějšího prostředí a zajišťuje termoregulaci. Po narození je pokožka novorozence pokryta větším či menším množstvím mázku (vernix), který má důležitou funkci – chrání pokožku miminka před infekcí a napomáhá správné termoregulaci. I proto není vhodné novorozence koupat hned po porodu, ale s koupáním počkat alespoň jeden den, nejlépe však miminko vykoupat až po příchodu z porodnice.

Aby byla kůže zdravá a sloužila tak, jak má, je třeba o ni správně pečovat. A je samozřejmě veliký rozdíl v péči o pokožku dospělých lidí a miminek. Pokožka miminek je totiž oproti pokožce dospělých mnohem tenčí, jemnější a náchylnější k vlivům zvnějšku. Ochranná funkce kůže se u novorozenců a kojenců totiž teprve vyvíjí. Jak jí vývoj usnadnit a jak ji co nejvíce ochránit?

hracky-pro-nejmensi

 1. Koupání miminka

  Po mnoho let bylo (a vlastně stále je) zvykem koupat miminko každý večer. Ne ani tak kvůli hygieně, jako spíš kvůli zavedení večerního rituálu před uspáváním. Zejména u malých novorozenců není každodenní koupání nutné, ba dokonce ani vhodné, může totiž dráždit a vysušovat jejich pokožku a narušit její ochrannou bariéru, která se teprve vytváří. Novorozence a kojence stačí koupat jednou za 3 dny, klidně ale i jednou týdně. Při koupání můžete do vody přimíchat například přírodní olej (mandlový, olivový) nebo mateřské mléko.

  O oblast zadečku a genitálií v plence je pak nutné samozřejmě pečovat každý den, při každém přebalování a večer tato místa otřít vlhkým kusem látky a dobře osušit. U děvčátek je pak vhodné zevní genitálie promazat například olivovým nebo slunečnicovým olejem, aby se zamezilo případnému slepení malých stydkých pysků a následným komplikacím.

 2. Výběr vhodné kosmetiky

  Je jasné, že na jemnou dětskou pokožku v žádném případě nepatří kosmetika pro dospělé. K péči o miminko proto volte produkty určené právě pro ně – ty pokožku miminka nepodráždí a zároveň ji přiměřeně vyživí a posílí.

  Ne vždy je ale běžně dostupná kosmetika v drogeriích tím pravým, i když je určená pro miminka. Nejlepší možnou volbou jsou samozřejmě přírodní produkty v bio kvalitě anebo rostlinná másla a oleje – mandlový olej, kokosový olej nebo bambucké máslo.

 3. Ochrana pod plenkou

  Zvýšenou pozornost je třeba věnovat péči o oblast pod plenkou. Abyste u svého miminka předešli vzniku opruzenin, pravidelně mu plenku vyměňujte, znečištěnou pokožku vždy důkladně očistěte buď vlhčeným ubrouskem nebo kouskem perlanu namočeného do vody a následně natřete krémem proti opruzeninám – vhodný je například Bepanthen nebo Sudocreme. Tradiční zásypy, které používaly naše maminky a babičky se dnes již nedoporučují, protože pokožku dráždí a vysušují.

 4. Ochrana před mrazem

  V zimním období, kdy teploty klesají pod nulu, je potřeba věnovat pozornost péči o pokožku vystavenou mrazu ještě mnohem více než kdykoli jindy. Jak je známo, mrazivý vzduch kůži vysušuje a oslabuje, proto před každou procházkou namažte obličej miminka nějakým hutnějším krémem určeným k ochraně proti chladu a větru. Tyto krémy seženete v každé drogerii nebo lékárně. Ošetřit pokožku obličeje můžete ale také bambuckým máslem.

 5. Ochrana před sluncem

  V letním období, kdy slunce pálí, je důležité chránit pokožku miminka před škodlivým UV zářením. Novorozence a kojence pokud možno nenechávejte dlouho na slunci, jednak aby se miminko nepřehřálo, a pak aby se nespálilo. K ochraně pokožky pak vždy před odchodem ven natřete miminko opalovacím krémem s co možná nejvyšším ochranným faktorem.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: