Jak se těží bitcoin?

Bitcoin je digitální měna (nazývaná také kryptoměna), která není kryta žádnou centrální bankou ani vládou. Bitcoiny lze směňovat za zboží nebo služby u prodejců, kteří bitcoiny jako platidlo přijímají.

jak-se-tezi-bitcoin

Jaký způsobem se těží bitcoiny? (Zdroj: Dudlu.cz & MidJourney.com)

Co je to těžba bitcoinu

Těžba je proces přidávání záznamů o transakcích do veřejné knihy transakcí Bitcoinu z minulosti (a "těžební zařízení" je hovorová metafora pro jeden počítačový systém, který provádí výpočty nezbytné pro "těžbu").

Tato účetní kniha minulých transakcí se nazývá blokový řetězec, protože se jedná o řetězec bloků. Řetězec bloků slouží k potvrzení transakcí zbytku sítě jako uskutečněných. Uzly bitcoinu používají blokový řetězec k rozlišení legitimních transakcí bitcoinu od pokusů o opětovné utracení mincí, které již byly utraceny jinde.

Proces těžby

Prvním krokem k těžbě bitcoinů je nastavení softwarové peněženky. Existuje několik způsobů, jak to udělat, včetně stažení původního bitcoinového klienta (již není podporován) nebo použití jedné z mnoha dalších možností peněženek.

Dále se budete muset připojit k "těžebnímu poolu", který spojuje zdroje skupiny těžařů, aby se bloky řešily ještě rychleji. Některé těžební pooly vyžadují za připojení malý poplatek.

Jakmile jste v těžebním poolu, začněte těžit! Spustí se software a připojí vás k serveru poolu. Blok je vyřešen, když najde správnou hash hlavičky bloku, a v tu chvíli odešle informaci zpět do vašeho poolu a váš výdělek se rozdělí mezi členy podle jejich příspěvku.

darky-pro-ajtaky

Výhody bitcoinu

  • Bitcoin je alternativní měnový systém, který využívá technologii peer-to-peer a funguje bez centrálního orgánu nebo banky; správu transakcí a vydávání peněz provádí síť kolektivně.

  • Bitcoin vymyslel programátor Satoshi Nakamoto v roce 2009 a od té doby se rozrostl v jednu z největších kryptoměn podle tržní kapitalizace.

  • Bitcoin lze použít také k nákupům u různých internetových obchodníků. Nákupy lze provádět různými způsoby, od hotovosti přes kreditní a debetní karty až po bankovní převody.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu příslušenství k PC a notebooku: