Co je bouldering?

Bouldering (z anglického „boulder“ = balvan) je druh lezecké disciplíny, které spočívá v lezení bez lana na menších skalách (balvanech) ve výšce jen několika metrů nad zemí. Jedná se o vůbec nejrozšířenější a nejoblíbenější druh lezení.

co-je-bouldering

Bouldering co to je?

Původ boulderingu

Původ bouledringu sahá až do 19. století, kde ho v 80. letech začali provozovat ve Velké Británii. Nejdříve byla tato disciplína součástí horolezeckého tréninku před náročnými horskými výstupy, až v 50. letech 20. století se stal samostatným sportem, a to díky Johnu Gillovi, americkému gymnastovi.

Vybavení pro bouldering

Ačkoli lezení po balvanech a malých skalních útvarech nevyžaduje běžné horolezecké vybavení, určitá výbava nutná je.

K provozování boulderingu budete potřebovat:

  • lezečky – speciální boty k lezení po skále – mají vynikající přilnavost k povrchu kamene a chrání nohy
  • bouldermatka – měkká podložka, která slouží jako ochrana v případě pádu
  • pytlík s magnéziem – magnézium omezuje pocení rukou, které pak nekloužou, na určité druhy kamene se ale magnézium používat nesmí (např. na pískovec)
  • malý kobereček na čištění lezeček
  • kartáček s kančími štětinami na čištění chytů a povrchu skály
  • sportovní oblečení, popř. Péřová bunda a kulich


Kde provozovat bouldering

Bouldering můžete provozovat kdekoli v přírodě, kde se nachází menší skály a balvany, nebo na uměle vytvořených lezeckých stěnách, takzvaných „boulderovkách“ – ty se hodí zejména k tréninku v zimním období.

K terénu vhodnému pro bouldering je nutno podotknout, že velikost skalního útvaru, při jehož zdolávání lze ještě mluvit o boulderingu, je značně subjektivní – někdo leze skutečně jen na malé balvany, jiný se rozhodne bez jištění lézt i do mnohem větších výšek, kde mu při pádu hrozí smrt.

Jištění během boulderingu

Při boulderingu se jistíte pouze svýma rukama, žádnými lany ani ničím podobným. Je tedy určitě vhodné mít s sebou doprovod další osoby, která vás bude jistit a v případě pádu a zranění vám poskytne první pomoc a zavolá RZS.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: