UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je nubuková kůže?

Nubuková kůže je druh kůže, která byla broušená nebo kartáčovaná, aby získala mírný vlas neboli strukturu. Je podobná semiši, ale má mnohem hrubší strukturu. Nubuková kůže může být vyrobena z jakéhokoli druhu zvířecí kůže, ale nejčastěji se vyrábí z ovčí nebo hovězí kůže.

co-je-nubukova-kuze

 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Slovo nubuk pochází z francouzského výrazu "snuffed", protože proces používaný k jeho výrobě zahrnuje kartáčování nebo broušení povrchu materiálu, dokud nezíská podobný vlas jako semiš.

Nubuková kůže má měkký povrch (na omak) a je méně odolná než plná kůže, protože postrádá vnější vrstvu zrna. Kvůli svému jedinečnému vzhledu a trvanlivosti bývá také dražší než jiné druhy usní.

Rozdíl mezi semišem a nubukem

Nubuk je druh usně, který se vyrábí tak, že se vnější povrch kůže nejprve strojově vyleští, aby se odstranila část zrnitosti. Tím se na vnější straně kůže vytvoří hladší povrch, který si však zachovává přirozenou strukturu a vzhled semiše.

Semiš se vyrábí z nevyčištěného kusu kůže, který byl kartáčován pemzou nebo jinými brusnými látkami, aby získal sametový vlas a byl odolnější. Semiš nemá ochranný povlak, a proto by měl být udržován v suchu a čistotě, aby se zabránilo poškození kůže.

Hlavní rozdíly mezi nubukem a semišem jsou následující

Nubuk má větší lesk než semiš.

Nubuk může být odolnější než semiš, ale nevydrží tak dlouho jako pravá kůže.

Semiš má vlas (chlupatý povrch), zatímco nubuk vlas nemá.

Na co se používá

Nubuková kůže se často používá ve špičkové obuvi a dalších výrobcích, které vyžadují odolnost a pohodlí. Může být obarvena na jakoukoli barvu, ale často se barví na černou nebo hnědou, aby působila elegantně.

Nubuk lze ošetřit oleji nebo vosky, aby byl povrch ještě odolnější, měkčí a voděodolnější než běžný semiš.

Jak čistit nubuk

Nubuk můžete čistit kartáčem na semiš a čisticím prostředkem na kůži, ale pečlivě dodržujte pokyny výrobce, jinak riskujete poškození výrobku.

1) Před čištěním předmětu čisticím prostředkem na kůži vykartáčujte veškeré nečistoty kartáčem s tuhými štětinami. Tím zabráníte tomu, aby se nečistoty vsákly do pórů kůže, což může později čištění ztížit.

2) Naneste tenkou vrstvu čisticího prostředku na kůži na savý hadřík a vetřete jej do předmětu z nubuku. Pečlivě dodržujte pokyny výrobce; některé přípravky vyžadují, abyste je setřeli okamžitě, zatímco jiné vyžadují čas na vstřebání, než přebytečný čisticí prostředek setřete jiným čistým hadříkem.

3) Před dalším použitím nechte předmět zcela vyschnout, abyste předešli potřísnění dalších předmětů ve skříni nebo tašce.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: