UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyčistit pračku?

Aby bylo prádlo vždy čisté, voňavé a barvy nebledly, je třeba se v první řadě dobře starat o pračku. V opačném případě hrozí, že vaše prádlo bude cítit zatuchlinou, nehezky se zapere a ani ze zdravotního hlediska to nebude to pravé ořechové, protože v neudržované pračce se drží všemožné viry, bakterie a plísně. Jestliže máte podezření, že vaše pračka neplní svoji funkci tak, jako dříve, je načase ji vyčistit.

jak-vycistit-pracku

Babské rady jak vyčistit pračku (Zdroj fotky: Freepik.com)

Důležitá je prevence

K pravidelné údržbě, kam patří mytí dávkovače pracího prášku/gelu a aviváže a čištění filtru od různých nečistot, vlasů a dalších věcí, které se uvolnily během praní, je dobré čas od času pračku důkladně pročistit.  

Pokud chcete, aby vám pračka sloužila co možná nejdéle a prádlo bylo čisté, je nutné předcházet případným problémům a o pračku se starat. Pračky nejvíce ohrožuje usazený vodní kámen, zbytky pracích prostředků a mastnota. Při nesprávném používání se také může stát rezervoárem různých choroboplodných zárodků, jakými jsou viry, bakterie a plísně, proto chybou číslo jedna je, pokud perete jen při nízkých teplotách okolo 30 – 40°C.

Pro zničení všech bacilů a zbavení pračky nečistot je nutné pravidelně prát i na vyšší teploty, alespoň 60°C, ale ideálně čas od času i na vyvářku, tedy na 90°C. Praní na vyšší teploty využijete například na povlečení, ručníky a utěrky, kde se množí bacily ze všeho nejvíce a nízké teploty by takové prádlo dostatečně nevypraly. Máte-li tvrdou vodu, pak je určitě dobré používat vedle klasických prostředků na praní také změkčovač vody.

Po praní také není vhodné zavírat dvířka pračky ani šuplík s dávkovači pracích prostředků úplně, nechte je pootevřené, aby se tam dostal vzduch a nemnožily se plísně. Minimálně jednou za měsíc také vyčistěte filtr, zásuvku na dávkování pracího prášku i celou pračku.

Čištění pračky pomocí octa

Jak je známo, ocet je výborným prostředkem na odstraňování vodního kamene. Stejně dobře ho využijete i při čištění pračky. Znaly ho už naše babičky a skutečně funguje. Postup je takový, že před samotným čištěním odstraníte chlupy, vlasy a jiné nečistoty z filtru a těsnění dveří. Pak do bubnu pračky nalijete dva až tři hrnky octa a pračku naprázdno spustíte na nejdelší program s maximální možnou teplotou (90°C).

Pokud můžete přerušit proces vypouštění vody, tím líp, ocet tak bude moci působit přes noc nebo přes den. Po té nechte program dojet až do konce a následně ho pusťte znovu, aby se pračka od octa důkladně propláchla.

Pro ještě lepší účinnost můžete k octu přidat ještě jedlou sodu. Budete postupovat stejně jako předtím, tedy do bubnu pračky nalijete dva až tři hrnky octa, do dávkovače na prací prášek a aviváž nalijete půl hrnku jedlé sody rozpuštěné ve vodě a opět spustíte pračku na co nejdelší program a na vyvářku. Nakonec znovu pustíte program naprázdno, aby se pračka propláchla.

Ocet a jedlou sodu využijete i na čištění zásobníku, filtru a dveřního těsnění. Použít k tomu můžete hadřík a na hůře dostupná místa i starý zubní kartáček.

potreby-pro-kutily

Čištění pračky speciálním přípravkem

Pokud se vám nechce pracovat s octem ani jedlou sodou, v drogeriích si můžete zakoupit i speciální přípravky právě na čištění pračky. Postup je jednoduchý a funguje na stejném principu jako přírodní čištění pomocí octa a sody.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: