Jak vyčistit pračku?

Aby bylo prádlo vždy čisté, voňavé a barvy nebledly, je třeba se v první řadě dobře starat o pračku. V opačném případě hrozí, že vaše prádlo bude cítit zatuchlinou, nehezky se zapere a ani ze zdravotního hlediska to nebude to pravé ořechové, protože v neudržované pračce se drží všemožné viry, bakterie a plísně.

jak-vycistit-pracku

Jak vyčistit pračku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

K pravidelné údržbě, kam patří mytí dávkovače pracího prášku/gelu a aviváže a čištění filtru od různých nečistot, vlasů a dalších věcí, které se uvolnily během praní, je dobré čas od času pračku důkladně pročistit. Jestliže máte podezření, že vaše pračka neplní svoji funkci tak, jako dříve, je načase ji vyčistit. Jak na to, to se dozvíte v tomto článku.

Důležitá je prevence

Pokud chcete, aby vám pračka sloužila co možná nejdéle a prádlo bylo čisté, je důležité předcházet případným problémům a o pračku se starat. Pračky nejvíce ohrožuje usazený vodní kámen, zbytky pracích prostředků a mastnota. Při nesprávném používání se také může stát rezervoárem různých choroboplodných zárodků, jakými jsou viry, bakterie a plísně, proto chybou číslo jedna je, pokud perete jen při nízkých teplotách okolo 30 – 40°C.

Pro zničení všech bacilů a zbavení pračky nečistot je nutné pravidelně prát i na vyšší teploty, alespoň 60°C, ale ideálně čas od času i na vyvářku, tedy na 90°C. Praní na vyšší teploty využijete například na povlečení, ručníky a utěrky, kde se množí bacily ze všeho nejvíce a nízké teploty by takové prádlo dostatečně nevypraly. Máte-li tvrdou vodu, pak je určitě dobré používat vedle klasických prostředků na praní také změkčovač vody.

Po praní také není vhodné zavírat dvířka pračky ani šuplík s dávkovači pracích prostředků úplně, nechte je pootevřené, aby se tam dostal vzduch a nemnožily se plísně. Minimálně jednou za měsíc také vyčistěte filtr, zásuvku na dávkování pracího prášku i celou pračku.

Čištění pračky pomocí octa

Jak je známo, ocet je výborným prostředkem na odstraňování vodního kamene. Stejně dobře ho využijete i při čištění pračky. Znaly ho už naše babičky a skutečně funguje. Postup je takový, že před samotným čištěním odstraníte chlupy, vlasy a jiné nečistoty z filtru a těsnění dveří. Pak do bubnu pračky nalijete dva až tři hrnky octa a pračku naprázdno spustíte na nejdelší program s maximální možnou teplotou (90°C).

Pokud můžete přerušit proces vypouštění vody, tím líp, ocet tak bude moci působit přes noc nebo přes den. Po té nechte program dojet až do konce a následně ho pusťte znovu, aby se pračka od octa důkladně propláchla.

Pro ještě lepší účinnost můžete k octu přidat ještě jedlou sodu. Budete postupovat stejně jako předtím, tedy do bubnu pračky nalijete dva až tři hrnky octa, do dávkovače na prací prášek a aviváž nalijete půl hrnku jedlé sody rozpuštěné ve vodě a opět spustíte pračku na co nejdelší program a na vyvářku. Nakonec znovu pustíte program naprázdno, aby se pračka propláchla.

Ocet a jedlou sodu využijete i na čištění zásobníku, filtru a dveřního těsnění. Použít k tomu můžete hadřík a na hůře dostupná místa i starý zubní kartáček.

potreby-pro-kutily

Čištění pračky speciálním přípravkem

Pokud se vám nechce pracovat s octem ani jedlou sodou, v drogeriích si můžete zakoupit i speciální přípravky právě na čištění pračky. Postup je jednoduchý a funguje na stejném principu jako přírodní čištění pomocí octa a sody.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu vychytávky pro praní prádla: