Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Co je velurová kůže?

Velur je typ tkaniny, která je vyrobena ze směsi polyesteru a bavlny. Tkanina je poměrně oblíbená v módním průmyslu, protože je měkká a má sametovou strukturu. Slovo "velur" pochází z francouzského slovesa velouter, což znamená "samet".

co-je-velurova-kuze
 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak se velur vyrábí
Proces výroby veluru začíná základní tkaninou, jako je bavlna nebo polyester. Do této tkaniny se pak v intervalech vetkají sametové nitě. Nitě se pak stříhají pod úhlem, aby při schnutí ležely rovně na povrchu látky.

Díky tomu má velur svůj charakteristický vzor "kopců" a "údolí". Díky tomu je také odolnější než běžný samet, protože se snadno nezachytává o ostré předměty, jako jsou hřebíky a špendlíky.

Na co se používá
Velur se často používá na výrobu ložního povlečení, polštářů, bund a dalších typů oblečení. Tento materiál je také velmi odolný, což jej předurčuje k použití v bytových dekoracích, jako jsou koberce, čalounění a závěsy. Hlavním problémem veluru je, že má tendenci snadno přitahovat žmolky a prachové částice. To může ztížit čištění velurových předmětů bez jejich poškození. Zde je několik tipů, jak můžete čistit velurové předměty, aniž byste je poškodili:

Je důležité, abyste velurové předměty pravidelně prali, aby se časem nezabarvily nebo neušpinily částečkami nečistot. V ideálním případě byste měli velurové předměty prát jednou za dva týdny, aby zůstaly čisté a vypadaly svěže po celý rok!

Praní velurových oděvů
Pokud máte velurové oblečení, existuje několik jednoduchých kroků, jak zajistit, aby i po vyprání vypadalo jako nové:

1) Perte je ve studené vodě. Velurové oblečení se srazí, pokud ho budete prát v horké vodě, proto vždy používejte raději studenou vodu.

2) Nepoužívejte změkčovače tkanin ani prostředky do sušičky, protože tyto výrobky časem tkaninu ztuží a sníží její prodyšnost (což znamená, že v horkém počasí se nebudete cítit chladně).

3) Velurové oblečení nedávejte do sušičky, místo toho ho po vyprání pověste, aby mohlo přirozeně uschnout. To pomůže udržet jejich strukturu déle měkkou a nadýchanou.

Nyní, když máte lepší představu o tom, co je velur, měli byste být schopni učinit informovanější rozhodnutí, zda chcete, mít tyto výrobky doma. Existuje mnoho důvodů, proč se někomu velur může líbit, a pokud víte, jaké jsou, můžete mnohé z nich pochopit.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: