Aspirin se společně s acylpyrinem řadí mezi jeden z nejznámějších léků a většina z nás ho má ve své lékárničce. K čemu se vlastně tento lék užívá a jaké má účinky? Co je aspirin a v jakých případech po něm sáhnout, aby se nám ulevilo?
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Aspirin je na trhu k dostání již od roku 1899, kdy byl patentován. Jedná se o lék určený pro případy, kdy máme horečku. Pomáhá ale i při zánětu a bolestech. Tento lék je dostupný bez lékařského předpisu a patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Účinnou látkou aspirinu je kyselina acetylsalicylová. Ta byla dokonce i první látkou synteticky získávanou pro výrobu různých typů léčiv.
Jaké má konkrétně v aspirinu obsažená kyselina acetylsalicylová účinky?
Mezi ty nejvýraznější patří účinky analgetické. Je tedy vyhledávaným pomocníkem k tlumení různých druhů bolesti. Dále má i účinky antiflogistické, tedy zánět potlačující a antipyretické, kdy tlumí horečku.
Podle provedených průzkumů má aspirin dokonce i další blahodárné účinky na lidské zdraví. Bylo prokázáno, že jeho užívání pomáhá preventivně působit proti vzniku i v boji s rakovinou tlustého střeva. Vědci se také domnívají, že pokud budou lidé ve věku nad 45 let užívat aspirin nebo jiné léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové, pak se toto riziko snižuje až o 25 % a riziko úmrtí na rakovinu tlustého střeva až o 33 %. Zároveň má také dle těchto výzkumů pozitivní vliv na onemocnění srdce a cév.
Jak se aspirin užívá?
Důležité je neužívat ho nalačno. Bez doporučení lékaře by také doba užívání neměla překročit 3-5 dní. V dávce 500-1000 mg kyseliny acetylsalicylové je doporučené užívání v časových odstupech 4-8 hodin.
Může mít aspirin nějaké vedlejší účinky?
V příbalovém letáku jsou popsány možné vedlejší účinky, a to konkrétně bolesti břicha, pálení žáhy, nevolnosti nebo zvracení.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková
Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby:
- Podpořte článek nákupem: Gymnastických míčů a doplňků na posilování
- Pokračujte v čtení: Blogu o sportu a zdraví