UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je anemie?

Anemie je laicky řečeno chudokrevnost a souvisí s několika příznaky, při kterých je v krvi snížený počet červených krvinek a krevního barviva.

co-je-anemie

Co je to anémie?

Příčiny anémie

Anemie může mít hned několik příčin. Jednou z nich je možnost poruchy tvorby červených krvinek. K takové poruše dochází v případech, kdy je v těle nedostatek železa, kyseliny listové nebo vitamínu B12. Další možnou příčinou je taková situace, kdy je více červených krvinek zničených, než kolik se jich v těle vyrobí. K anemii dochází také při častém, dlouhodobém nebo masivním krvácení.

Příznaky anémie

Mezi nejčastější příznaky anemie patří bledost, zvýšená únava a obtížnější dýchání. Objevit se mohou i bolesti hlavy, bušení srdce anebo hučení v uších. Při anémii se také často člověku motá hlava, například, když rychle vstane. Výjimkou není ani nechutenství, hubnutí, zácpa a další obtíže. Člověk trpící chudokrevností může být i podrážděný a lhostejný ke svému okolí. V horších stádiích se objevuje i snížení výkonnosti a srdeční selhávání.

sportovni-vyziva

Léčba anémie

Léčba záleží na konkrétním stavu pacienta. Jedním z nejdůležitějších bodů je užívání železa, a to na lačno alespoň půl hodiny před jídlem. Po 6 - 8 týdnech užívání železa by se měly výsledky krevního obrazu zlepšit, byla-li léčba účinná. V případě závažného stupně chudokrevnosti se pak tento problém řeší krevními transfuzemi nebo léčbou na specializovaném oddělení hematologie.

Prevence anémie

Důležitá je konzumace hlavních zdrojů železa, a to masa a ryb. Dále je vhodné konzumovat vejce, luštěniny, ovoce a zeleninu. Pro vstřebávání železa je zároveň žádoucí dostatek vitamínu C, B12 a E.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: