Co je anemie?

Možná už jste někdy slyšeli o výrazu anemie, ale nevíte, co přesně znamená? Co je anemie, jak jí předcházet nebo jak ji případně řešit? Anemie je laicky řečeno chudokrevnost a souvisí s několika příznaky, při kterých je v krvi snížený počet červených krvinek a krevního barviva.

co-je-anemie

Anemie může mít hned několik příčin. Jednou z nich je možnost poruchy tvorby červených krvinek. K takové poruše dochází v případech, kdy je v těle nedostatek železa, kyseliny listové nebo vitamínu B12. Další možnou příčinou je taková situace, kdy je více červených krvinek zničených, než kolik se jich v těle vyrobí. K anemii dochází také při častém, dlouhodobém nebo masivním krvácení.

A jaké má chudokrevnost typické nejčastější příznaky?

Mezi nejčastější příznaky anemie patří bledost, zvýšená únava a zrychlený dech. Objevit se mohou i bolesti hlavy, bušení srdce anebo hučení v uších. Při anémii se také často člověku motá hlava, například, když rychle vstane. Výjimkou není ani nechutenství, hubnutí, zácpa a další obtíže. Člověk trpící chudokrevností může být i podrážděný a lhostejný ke svému okolí. V horších stádiích se objevuje i snížení výkonnosti a srdeční selhávání.

sportovni-vyziva

A jak se anémie řeší?

Léčba záleží na konkrétním stavu pacienta. Jedním z nejdůležitějších bodů je užívání železa, a to na lačno alespoň půl hodiny před jídlem. Po 6-8 týdnech užívání železa by se měly výsledky krevního obrazu zlepšit, byla-li léčba účinná. V případě závažného stupně chudokrevnosti se pak tento problém řeší krevními převody nebo léčbou na specializovaném oddělení hematologie.

A co je možné udělat z hlediska prevence?

Důležitá je konzumace hlavních zdrojů železa, a to masa a ryb. Dále je vhodné konzumovat vejce, luštěniny, ovoce a zeleninu. Pro vstřebávání železa je zároveň žádoucí dostatek vitamínu C, B12 a E.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: