UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak snížit hladinu cukru v krvi?

Zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykémie) není nic, co by se dalo brát na lehkou váhu. Poukazuje totiž na onemocnění diabetes mellitus (cukrovku), při němž je narušen metabolismus cukrů, ale sekundárně také tuků, bílkovin a minerálů. Není-li cukrovka dostatečně léčena, přináší s sebou celou řadu dalších potíží, které mohou být i velmi vážné.

Pokud i vy patříte mezi diabetiky, pak kromě klasické léčby inzulinem či tabletami musíte dodržovat také dietní režim s omezením cukrů. Víte, které potraviny mají nízký glykemický index a mohou dokonce hladinu cukru v krvi snižovat?

jak-snizit-hladinu-cukru-v-krvi

Jak okamžitě snížit hladinu cukru v krvi? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je to glykemický index

Glykemický index je označení pro rychlost vstřebávání cukru z potravy do krve. Pro náš organismus jsou samozřejmě nejzdravější potraviny s nízkým glykemickým indexem, tedy takové, které nezvýší hladinu krevního cukru rychle a naráz, ale sacharidy se z nich vstřebávají postupně.

Potraviny v boji proti cukrovce

  1. Plody černého bezu - Sušené, zavařené nebo jinak upravené (za syrového stavu jsou mírně jedovaté) plody černého bezu jsou pro diabetiky více než vhodné. Kromě příznivého vlivu na glykémii obsahují také celou řadu vitaminů a minerálů.

  2. Borůvky - Plody i listy borůvky mají nízký glykemický index a napomáhají metabolismu cukrů. Kromě toho jsou bohaté na vitamin C, který posiluje imunitu a usnadňuje hojení ran, které bývá zvlášť u diabetiků problematické.

  3. Česnek - Česnek brzdí nárůst hladiny cukru bezprostředně po jídle, nejlépe za syrova. Je vhodné ho přidávat do různých pokrmů, pomůže totiž udržovat hladinu cukru v rovnováze.

  4. Jablka - Obsahují flavonoidy, které pomáhají udržovat glykémii v rovnováze. Jablko je ideálním doplňkem večeře před spaním, protože je sice bohaté na přírodní cukry, což se na noc hodí – jablko tak zažene hlad, působí jako prevence před hypoglykémií a navíc obsahuje spoustu vitaminů a minerálů.

  5. Cibule - Cibule zdaleka není dobrá jen na kašel a záněty v těle, pomáhá také regulovat glykémii, nejlépe za syrova. Dejte ale pozor, abyste to s ní nepřehnali, v syrovém stavu totiž dráždí slinivku břišní a játra.

sportovni-vyziva

Správná životospráva

Nejen dietou a správným výběrem vhodných potravin je možné snížit hladinu cukru v krvi, důležitá je i správná životospráva, především dostatek pohybu. Bohatě postačí svižná chůze, nejlépe každý den. Dále je vhodné omezit sůl, tučná jídla, alkoholické nápoje, kouření a zařadit do jídelníčku libové maso a potraviny bohaté na vlákninu a minerály.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: