UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je ikterita?

Ikterita neo též ikterus, je stav, při kterém kůže a oční bělmo zežloutnou. Může být způsoben různými příčinami, včetně problémů s játry a některých léků. Žluté zabarvení je způsobeno vysokou hladinou bilirubinu (žlučového barviva) v krvi.

co-je-ikterita

Co je slabá ikterita?

Jak vzniká ikterita

Ikterus vzniká, když se v těle hromadí bilirubin - odpadní produkt, který se tvoří v červených krvinkách při rozpadu starých nebo poškozených krvinek. Za normálních okolností játra přeměňují bilirubin na formu, kterou lze z těla vyloučit močí nebo stolicí. Pokud je tento proces narušen v důsledku onemocnění jater nebo jiných stavů, může se bilirubin v těle hromadit a dodávat mu nažloutlou barvu.

Ikterus má mnoho různých příčin:

  • Onemocnění jater, jako je hepatitida, cirhóza a rakovina jater
  • Špatná výživa nebo chudokrevnost
  • Léky, jako jsou antikonvulziva (léky proti záchvatům), antibiotika a antidepresiva
  • Ikterus mohou způsobit také některé léky nebo drogy, které narušují činnost jater


Mezi příklady patří:

  • Cholestyramin (Questran).
  • Digoxin (Lanoxin).
  • Chinidin (Quinaglute).


Druhy ikterity

Může být klasifikována jako akutní nebo chronická.

  • Akutní ikterus je spojen se zvýšenou hladinou nekonjugovaného bilirubinu

  • Chronický ikterus označuje žloutenku, která přetrvává po dobu několika týdnů nebo měsíců.


Ikterus je častým nálezem u novorozenců, ale může se vyskytnout i u dospělých v důsledku chronického onemocnění jater nebo některých léků.

sportovni-vyziva

Léčba ikterity

Léčba ikteru závisí na příčině. Pokud má pacient například hepatitidu, může být nutné užívat antivirové léky nebo podstoupit léčbu kortikosteroidy (steroidními hormony), aby se potlačil zánět v játrech.

Pokud má pacient těžkou žloutenku, může být nutné jej hospitalizovat, aby mohl dostávat nitrožilně tekutiny a další léčbu. Pokud má například osoba těžkou hepatitidu a ztrácí tekutiny zvracením nebo průjmem, může potřebovat intravenózní podávání tekutin, aby se zabránilo dehydrataci a nerovnováze elektrolytů.

Jestli má někdo chronickou cholestázu (onemocnění žlučových cest), může mu lékař doporučit léčbu kyselinou ursodeoxycholovou (UDCA). Tento lék pomáhá rozpouštět žlučové kameny, takže žluč může snadněji proudit z jater do střeva.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: