UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je na levé a pravé straně pod žebry?

Možná vás trápí nepříjemná bolest v oblasti žeber a vy přemýšlíte, od čeho by to mohlo být nebo jen dumáte nad tím, co všechno se vlastně nachází pod levým a pravým žebrem. Zjistěte, co je na levé a pravé straně pod žebry a buďte zase o něco chytřejší,  třeba vypátráte příčinu vašich obtíží.

co-je-na-leve-prave-strane-pod-zebry

Jaké orgány jsou uloženy pod žebry?

Orgány v levém podžebří

V levé straně pod žebry se nachází slezina a slinivka břišní.

  1. Slezina - má velikost kolem 12 cm a má na starost řadu důležitých úkolů. Především likviduje opotřebované krvinky a chrání naše tělo proti bakteriím a virům. Slezina není v běžném stavu nahmatatelná, ale v případě podráždění se může zvětšit, což se může projevovat nepříjemným tlakem. K tomu dochází například po zvýšené fyzické námaze. Jestliže ale potíže přetrvávají delší dobu, může jít o závažnější problém a je rozhodně na místě vyhledat lékaře.

  2. Slinivka břišní - orgán, který vyrábí trávicí enzymy pro rozklad jídla a hormony inzulin a glukagon, který reguluje hladinu cukru v krvi. Je dlouhá zhruba 15–25 cm u dospělých. Nejčastějšími neduhy spojenými s tímto orgánem jsou diabetes mellitus (cukrovka), zánět nebo karcinom.

  3. Levá strana žaludku - bolesti může způsobovat také vřed žaludku.


Bolest v levém podžebří tak může způsobovat například chronický zánět slinivky břišní, porucha či poranění sleziny nebo vřed na žaludku. Pokud dojde k náhlé a velmi silné bolesti v oblasti levé strany, pak se ve většině případů jedná o akutní problém vyžadující co nejrychlejší řešení. Neváhejte proto vyhledat lékaře.

sportovni-vyziva

Orgány v pravém podžebří

Na pravé straně pod žebry se nachází játra a žlučník.

Játra a žlučník - tupou až ostrou bolestí v oblasti pravého podžebří se ozývají játra. Může jít o žloutenku nebo také o žlučníkové kameny či zánět žlučníku. Bolest v oblasti pod pravým žebrem tak může značit nejenom problémy s játry, ale také se žlučníkem. Banální bolest bývá také vyvolávána plynatostí.

Silná bolest na pravá straně může signalizovat akutní žlučníkový záchvat. Kromě silné bolesti pod pravou stranou žeber se objevuje i nevolnost, zvracení, zimnice či horečka.

Mimo potíží s orgány může bolest pod žebry způsobovat i jejich pohmoždění nebo naražení. Bolesti tak mohou být důsledkem přeležení, špatného držení těla nebo dlouhodobějšího sezení.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: