Co je na levé a pravé straně pod žebry?

Možná vás trápí nepříjemná bolest v oblasti žeber a vy přemýšlíte, od čeho by to mohlo být. Nebo jen dumáte nad tím, co všechno se vlastně nachází pod levým a pravým žebrem. Zjistěte, co je na levé a pravé straně pod žebry a buďte zase o něco chytřejší, nebo třeba vypátráte příčinu vašich obtíží.

V levé straně pod žebry se nachází slezina

Ta má velikost kolem 12 cm a má na starost řadu důležitých úkolů. Především likviduje opotřebované krvinky a chrání naše tělo proti bakteriím a virům. Slezina není v běžném stavu nahmatatelná, ale v případě podráždění se může zvětšit, což se může projevovat nepříjemným tlakem. K tomu dochází například po zvýšené fyzické námaze. Jestliže ale potíže přetrvávají delší dobu, může jít dokonce až o cirhózu nebo mononukleózu.

Bolest v této oblasti tak může způsobovat například chronický zánět slinivky břišní, poruchu sleziny nebo vřed na žaludku. Pokud dojde k náhlé a velmi silné bolesti v oblasti levé strany, pak se ve většině případů jedná o akutní problém vyžadující co nejrychlejší řešení.

sportovni-vyziva

Na pravé straně pod žebry se nachází játra

Tupou až ostrou bolestí v oblasti pravého podžebří se tak ozývají játra. Může jít o žloutenku nebo také o žlučníkové kameny, infekci žlučníku či ledvinové kameny. Bolest v oblasti pod pravým žebrem tak může značit nejenom problémy s játry, ale také se žlučníkem. Banální bolest bývá také vyvolávána plynatostí.

Silná bolest na pravá straně může signalizovat akutní žlučníkový záchvat. Kromě silné bolesti pod pravou stranou žeber se objevuje i nevolnost, zvracení, zimnice či horečka.

Mimo potíží s orgány může bolest pod žebry způsobovat i jejich pohmoždění nebo naražení. Bolesti tak mohou být důsledkem přeležení, špatného držení těla nebo dlouhodobějšího sezení.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: