Co je kardio cvičení?

Rozhodli jste se, že začnete cvičit, nebo si teprve mapujete terén a pídíte se po tom, pro jaký druh pohybu byste se měli rozhodnout? Možná už jste slyšeli o kardio cvičení, ale nevíte, co konkrétně si pod tímto pojmem představit. Mnohdy bývá dáváno do souvislosti s hubnutím. Zjistěte, co je kardio cvičení a jaké výhody vám může přinést.

co-je-kardio-cviceni

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Kardio cvičení je druh tréninku, kdy dochází k rovnoměrnému zahřívání těla rychlým pohybem, a naopak nedochází k posilování svalů. A jak poznáte, že správně provádíte nějaké kardio cvičení? Mělo by vám být teplo a zároveň byste také měli být zrychlený tep.

Díky správně prováděnému kardio cvičení můžete opravdu velice rychle zhubnout a také zpevnit svoji postavu. Dochází totiž při něm k efektivnímu a rychlému spalování tuků. Kromě toho dále také slouží jako taková příprava na intenzivní trénink třeba v podobě posilování. Dojde k nastartování svalů a srdce a tělo je tak mnohem lépe připraveno na další zátěž.

Je však toto cvičení vhodné pro každého a co si pod ním vůbec představit?

Takovým kardio cvičením může být například intenzivní chůze, běh, plavání, jízda na kole nebo na kolečkových bruslích. Vhodné je v podstatě pro každého.

sportovni-vyziva

Jak při kardio cvičení poznáte, že už se nacházíte v aerobním pásmu?

Tepová frekvence by se měla pohybovat kolem 60 % svého maxima. Vám k tomu ale posouží třeba i chytré hodinky nebo náramek, který tep měří nebo mít nainstalovanou aplikaci a ta vám zpětně ukáže, kolik času jste během cvičením strávili právě v aerobním pásmu. Poznáte jej ovšem i podle toho, že jste zadýchaní a ztěžka vám jde vyslovit souvislá věta.

Jak často si takové kardio cvičení dopřát?

Ideální frekvence je 2x – 4x týdně po dobu minimálně 45 minut. Takováto aktivita se dá považovat za opravdu efektivní a vedoucí ke zhubnutí a zpevnění postavy.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: