Jak začít cvičit?

Chtěli byste zhubnout nebo si vybudovat či udržet kondičku? Rozhodli jste se začít cvičit, ale nevíte, jak na to? Jak začít cvičit, aby vás tato aktivita bavila a neodradila hned na samotném začátku?

jak-zacit-cvicit

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Nemusíte se obávat propocených triček a těžké fyzické aktivity. I cvičení vás totiž může bavit. Dokonce k němu ani nepotřebujete nic speciálního. Základem je ovšem pohodlné oblečení a obuv. Pro začátek byste si měli zvolit cíl, kterého chcete dosáhnout? Chcete zhubnout 5, 10 nebo více kilo? Potřebujete jen zpevnit postavu? Důležitá je i motivace? Tou mohou být třeba o číslo menší kalhoty nebo šaty či dovolená u moře. Motivace vám bude obzvláště v začátcích velmi pomáhat.

Jak dlouho a jak často cvičit?

Důležité je stanovit si vhodnou délku a frekvenci cvičení. Vyplatí se nepřeceňovat svoje síly a stanovit si reálnou dobu, po kterou budete cvičit. Tuto dobu můžete postupem času prodlužovat. I tady totiž může platit známé pořekadlo, že méně je někdy více. Klidně tedy cvičte třeba každý den pouhých 15-20 minut. Ve finále je to i vhodnější, než cvičit 1x týdně intenzivně třeba hodiny a zbylé dny pak třeba i trpět bolestí. Je jen na vás, jaká frekvence a doba vám bude vyhovovat. Každopádně každý pohyb se počítá.

sportovni-vyziva

Nejste si jisti tím, jaký sport je pro vás ten pravý?

Je to kolo? Plavání nebo běh? Nebo se vám naopak do ničeho z toho nechce? Nelámejte to přes koleno, a začněte třeba pro člověka tím nejpřirozenějším, a sice chůzí. Vystupte třeba cestou do práce o pár zastávek dříve a projděte se. Prospěje vám to. Postupně můžete zvyšovat tempo a uvidíte, že se brzy dostaví vytoužené výsledky.

Cvičit můžete i přímo v pohodlí vašeho domova, a to třeba podle některých videí dostupných na internetu, která mohou být přímo ušitá na míru vašim potřebám a požadavkům.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: