Jak vypadá rakovina kůže?

Rakovina kůže neboli karcinom patří k velmi častým nádorovým onemocněním. Na kůži se nám mohou objevit nejrůznější druhy znamének a dalších útvarů. Většina z nich je neškodná a nezhoubná, ale v případě nějakých zvláštností a odchylek bychom měli zpozornět a takovéto útvary si raději nechat zkontrolovat. Konkrétně melanom se řadí mezi nejagresivnější formy rakoviny. Jak vypadá rakovina kůže a jakých varovných signálů bychom si měli povšimnout?

jak-vypada-rakovina-kuze

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Samovyšetření kůže je velice důležité. Můžete tím předejít dlouhé řadě nepříjemných důsledků na vaše zdraví. Jak může vlastně takový nádor na kůži vypadat a jakých rizikových faktorů byste si měli povšimnout? Kdy zpozornit a raději navštívit dermatologa nebo kožního lékaře?

Riziko rakoviny kůže výrazně zvyšuje pobyt na slunci a spálení pokožky. Dalšími rizikovými faktory pak je popálení pokožky v dětství, světlá pokožka a zrzavá barva vlasů nebo časté létání či rodinná anamnéza.

I zdánlivě obyčejná piha může být potenciálně nebezpečná. Jednou za čas byste se proto měli důkladně prohlédnout a zaměřit se především na zvětšující se či vystouplé útvary na kůži. Podezřelé útvary jsou většinou asymetrické, na rozdíl od mateřského znaménka, které má pravidelný tvar. Dalším znakem, na který byste se měli zaměřit, je ohraničení.  Melanom je typický nepravidelnými, vroubkovanými nebo hůře definovanými okraji.

sportovni-vyziva

Na první pohled byste si určitě povšimli i podivné barvy. Melanomy totiž bývají různobarevné, černé, hnědé, červené i modré nebo také s bezbarvým místem. Běžná znaménka pak bývají jednobarevná. Zaměřte se také na velikost znaménka, to by nemělo být větší než 6 mm v průměru. V opačném případě si jej raději nechte zkontrolovat.

Vzácným a velmi nebezpečným typem rakoviny kůže je pak Merkelův karcinom. Ten je velice agresivní, rychle se šíří a roste. Pak se šíří do ostatních částí těla a nejčastěji se objevuje u lidí starších 70 let.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: