Co je nežit?

Pokožku celého našeho těla mnohdy mohou pokrývat nejrůznější vyrážky a pupínky. Jedním takovým projevem může být i nežit. Co je nežit, jak ho rozeznat od běžných pupínků a jak se ho co nejrychleji zbavit?

co-je-nezit
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Nežit je na dotek bolestivý výstupek na kůži, který se nejčastěji objevuje v oblastech s vlasovými nebo chlupovými folikuly. Postupem času se tento pupínek naplňuje hnisem a na dotek nepříjemně bolí. Tyto kožní abscesy jsou dutiny vzniklé zánětem.

Jaké jsou vlastně příčiny vzniku nežitů?

Nejčastějším důvodem jejich vzniku jsou stafylokoky a streptokoky. Na vině také ve valné části případů bývá nedostatečná hygiena, co do péče o pokožku. Příčinou může být i porucha imunity. Náchylnější ke vzniku nežitů jsou pak dospívající a senioři.

Co s nežity, řešit je nějak nebo je nechat být?

Rozhodně řešit. Včasné zahájení léčby je totiž velmi důležité. Může totiž dojít ke splynutí jednotlivých ložisek a tím i ke zvětšení problému a větší bolesti. Dále také s největší pravděpodobností dojde k rozvoji bakterie a infekce. Nežity na kůži v části obličeje dokonce mohou způsobit hnisavý zánět mozkových blan. Proto se těmto nežádoucím dopadům určitě vyplatí předcházet.

sportovni-vyziva

Jak tedy takový nežit co nejrychleji vyléčit a zbavit se ho?

Ideálně tak,  aby vám neznepříjemňoval život svojí nevzhlednou podobou a nepříjemnou bolestí? S menšími nežity si poradíte i sami doma. Stačí je jen několikrát denně ošetřovat přípravky s desinfekčním účinkem. Léčbu pomou výrazně urychlit také teplé obklady. Ty zároveň i urychlí jejich prasknutí a vytečení hnisu ven. Rozhodně se ovšem nesnažte hnis vymáčknout svépomocí. Mohlo by totiž dojít k rozšíření infekce.

A co s těmi většími, na které už sami nestačíte? V takových případech je možným řešením chirurgický zákrok, kdy jsou větší furunkly chirurgicky odstraněny.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: