UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je nežit?

Pokožku celého našeho těla mnohdy mohou pokrývat nejrůznější vyrážky a pupínky. Jedním takovým projevem může být i nežit. Co je nežit, jak ho rozeznat od běžných pupínků a jak se ho co nejrychleji zbavit?

co-je-nezit
Co je to nežit? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Nežit neboli furunkl

Nežit nebo správně řečeno furunkl je na dotek bolestivý výstupek na kůži, který se nejčastěji objevuje v oblastech s vlasovými nebo chlupovými folikuly. Postupem času se tento pupínek naplňuje hnisem a na dotek nepříjemně bolí. Tyto kožní abscesy jsou dutiny vzniklé zánětem.

Jaké jsou vlastně příčiny vzniku nežitů?

Nejčastějším důvodem jejich vzniku jsou bakterie stafylokoky a streptokoky. Na vině také ve valné části případů bývá nedostatečná hygiena pokožky. Příčinou může být i porucha imunity. Náchylnější ke vzniku nežitů jsou pak dospívající a senioři.

Jak se jich zbavit?

Včasné zahájení léčby je velmi důležité. Může totiž dojít ke splynutí jednotlivých ložisek a tím i ke zvětšení problému a větší bolesti. Nežity na kůži v části obličeje dokonce mohou způsobit i sepsi. Proto se těmto nežádoucím dopadům určitě vyplatí předcházet.

sportovni-vyziva

S menšími nežity si poradíte i sami doma. Stačí je jen několikrát denně ošetřovat přípravky s desinfekčním účinkem. Léčbu pomohou výrazně urychlit také teplé obklady. Ty zároveň i urychlí jejich prasknutí a vytečení hnisu ven. Rozhodně se ovšem nesnažte hnis vymáčknout svépomocí. Mohlo by totiž dojít k rozšíření infekce.

A co s těmi většími, na které už sami nestačíte? V takových případech je možným řešením chirurgický zákrok, kdy jsou větší furunkly chirurgicky odstraněny.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: