Co je pankoloskopie?

Pankoloskopie je vyšetření střeva pomocí endoskopu, kdy se toto vyšetření provádí ve vnitřní prostředí střeva, díky čemuž je tak možné důkladně prozkoumat jeho stěny. K pankoloskopii se přistupuje nejčastěji z důvodů nejrůznějších trávicích obtíží. Pankoloskpie je tak řešením v případech různých chorob trávicího ústrojí či v případě, že je nutná identifikace některých anomálií, jako jsou například záněty, polypy apod.

co-je-to-pankoloskopie

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Velkou výhodou pankoloskopie je podrobná vizualizace prostředí tlustého střeva a jeho vnitřních stěn. Pankoloskopie probíhá podobně jako kolonoskopie, kdy je endoskop s malou kamerou zaveden análním otvorem. V tomto případě je ovšem sonda delší a pružnější, což značně usnadňuje toto vyšetření. Sonda je velmi tenká a flexibilní, malá videokamera se nachází na jejím vrcholu. Přímo během vyšetření tak lékař vidí na monitoru aktuální zobrazení konkrétních míst.

Pomocí pankoloskopie se provádí vyšetření nejrůznějších patologických změn ve střevě, a to konkrétně chronických zánětlivých onemocnění a nádorů. Pankoloskopie může zároveň fungovat i v případě nutnosti odstranění polypů nebo i k odebrání vzorků tkáně. Střevní polypy jsou drobné výrůstky vyvíjející se nejčastěji na stěně tlustého střeva.

Během pankoloskopie tak může lékař důkladně prozkoumat a zhodnotit stav vnitřních stěn konečníku, tlustého a slepého střeva. Díky tomu je tak možné provést podrobnější diagnostiku aktuálního zdravotního stavu pacienta a následně rozhodnutí o nejvhodnějším způsobu léčby.

sportovni-vyziva

Kdy se k pankoloskopii přistupuje?

Nejčastěji je to v případě symptomů jako jsou nevysvětlitelné bolesti břicha, dlouhotrvající průjem nebo zácpa, výrazný úbytek hmotnosti či ztráta krve viditelná ve stolici. Vyšetření se provádí i u lidí s podezřením nebo zvýšeným rizikem na rakovinu tlustého střeva.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: