Co je svrab a jak se ho zbavit?

Svrab je kožní onemocnění, které způsobuje roztoč vyskytující se v kůži člověka. Svrab se přenáší kontaktem s nakaženou osobou, ne však běžným dotykem nebo podáním ruky, ale bližším kontaktem. Jedná se o vysoce infekční onemocnění. Typické pro svrab je velice rychlé šíření, a to hlavně v uzavřených kolektivech. Inkubační doba do objevení prvních příznaků je přibližně 2-6 týdnů.

co-je-svrab

Mezi hlavní příznaky nakažení svrabem patří především svědění, které graduje v noci a zarudlé či bělošedé linky na pokožce. Roztoč je nejvíce aktivní právě v noci, v teple pod přikrývkou. Časté je také nakažení více členů domácnosti a úporné svědění jejich kůže.

Svrab se může projevovat i drobnými pupínky, které se většinou objevují ve dvojicích. Roztoč způsobující svrab si většinou vybírá oblast kůže, která je tenká, měkká a jemná. Nejvíce jsou tedy projevy patrné v oblasti podpaží a v loketních jamkách, na hýždích a vnitřních stranách stehen, mezi prsty a na zápěstí nebo také v oblasti pasu.

sportovni-vyziva

Úporné svědění se většinou neobejde bez škrábání, což ovšem následně vede k tvorbě ranek stroupků, nebo dokonce i mokvající kůže. A jak se svrabu zbavit? Důležité je vždy kontaktovat lékaře. Toto infekční onemocnění navíc i podléhá epidemiologickému hlášení. Součástí léčby jsou pak léky na předpis nebo také mast se sírou. Léčebné masti se nanášejí na celé tělo a po uplynutí stanovené doby se smyjí. Ke svědění se pak užívají antihistaminika.

Vhodné je také dodržování hygienických opatření. Používané ložní prádlo, ručníky i oblečení je nutné vyprat alespoň na 60 °C. Matrace, čalounění nebo také sedadla v autě je vhodné důkladně vysát. Pro lepší efekt je možné použít speciální insekticidní přípravky. Prevencí, jak předcházet svrabu do budoucna, je dodržování základních hygienických opatření.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková