Co je to betablokátor?

Sedíte v ordinaci u lékaře a najednou se dozvíte, že paní vedle vás mluví o něčem jako je betablokátor. Jenomže vám to najednou něco říká, ale nejste schopni se jí na to zeptat, protože by vám bylo trapně. Sednete si doma za váš notebook, a marně hledáte informaci o tom co to je. Odborné názvy vám naprosto nic neříkají, protože jste medicínu nevystudovali, a tak zkoušíte své kamarádky, které také nic nevědí.

co-je-bekablokator

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Betablokátor úzce souvisí s naším srdcem. Pokud tedy vaše srdíčko není dlouhodobě v pořádku, tak naše tělo začne pracovat na plné obrátky, aby tento nesoulad dalo do rovnováhy.

Jenomže tady nastává právě ten problém. Začne tedy tento nesoulad řešit produkcí adrenalinu a noreadrenalinu. Bohužel se tak můžete setkat s tím, že se vám zvýší krevní tak a vaše srdce bije rychleji.

Tato dlouhodobá záležitost není vůbec pozitivní pro naše tělo a to konkrétně pro naše srdce, které se na oplátku toho snaží více pracovat, tedy je více zatěžováno. Proto nastoupí do boje s tímto nesouladem betablokátory, které nám může tedy předepsat náš lékař a ty nám pomůžou s touto nerovnováhou.

sportovni-vyziva

Bohužel se, ale stává při vyšší zátěži tedy myslíme tím fyzickou aktivitu, že se daleko rychleji unavíte a musíte tak častěji odpočívat. Tuto situaci můžete řešit se svým lékařem. Určitě se, ale nemusíte ničeho bát, protože ve svém okolí zajisté nejste jediný člověk, který by měl takový problém.

Možná to má i někdo koho dobře znáte, ale s tímto problémem se vám nesvěřil. Na internetu kolují různé diskuze a jsou založena diskuzní fóra, ale odborná rada od lékaře než od laika je daleko lepší a jistější i vůči vašemu zdraví. Našemu srdci navíc škodí také nadváha, stres a mnoho dalšího. Neberte tedy naše tělo jako robota, který vše zvládne a naučme se také pravidelně odpočívat a zdravě jíst. Vaše tělo vám rozhodně poděkuje!

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: