UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na plíseň na nohou?

Plísňové onemocnění nohou neboli mykóza je nepříjemné infekční onemocnění, které se nejčastěji objevuje mezi prsty u nohou a na nehtech. Původcem mohou být buď mikroskopické houby (tzv. dermatofyty) nebo kvasinky způsobující kandidózu (Candida albicans).

Kandidóza se nejvíce vyskytuje u žen a malých dětí, především kojenců. Více ohrožení vznikem mykózy jsou také diabetici a těhotné ženy. Mykóza ale zdaleka nepostihuje jen prsty u nohou, může se vyskytnout také na nehtech, na pokožce hlavy a u žen může způsobit vaginální infekci s výtokem.

jak-na-plisen-na-nohou

Babské rady jak léčit plíseň nehtů na nohou (Zdroj fotky: Freepik.com)

Mykóza nohou

Plísňové onemocnění nohou se projevuje nepříjemným svěděním, pálením, štípáním a zarudnutím postižené tkáně. Kůže bývá hrubá, je náchylná k poranění, často se na ní tvoří praskliny nebo puchýře. Plísňovým onemocněním se dobře daří ve vlhkém prostředí a jelikož jsou nakažlivé, nejčastěji si je můžete přinést z veřejných bazénů, sauny, společné sprchy a podobných zařízení, kde je vysoce vlhké prostředí, teplo a velká kumulace osob.

Mykóza má dvojí výskyt:

1. Tinea pedis

Nejrozšířenější typ mykózy nohou. Objevuje se na ploskách nohou a mezi prsty u nohou. Kůže je zarudlá, svědí a pálí a může snadno popraskat.

2. Onychomykóza

Plísňové onemocnění v tomto případě napadá nehet (případně více nehtů). Postižený nehet má bělavou až nažloutlou barvou, může se drolit a v nejtěžším případě se i zcela oddělit od nehtového lůžka. Takový nehet je v tomto případě mrtvý.

Léčba

Léčba plísňového onemocnění nohou a nehtů je během na dlouhou trať. Obvykle trvá v řádů týdnů až měsíců a i po vyléčení se mykóza ráda vrací. Jak se jí zbavit?

Nejúčinnější zbraní proti plísním nohou jsou léky k tomu určené, antimykotika. Zakoupíte je volně v lékárně ve formě různých mastí, krémů, roztoků či laků na nehty.

Důležité je vědět, že léčiva je nutné aplikovat déle, ne jen do odeznění nepříjemných příznaků, ale alespoň ještě dva týdny po vyléčení. To z toho důvodu, aby se mykóza nevrátila. Dobré účinky má také dezinfekční lázeň v roztoku hypermanganu. Existují ale i různé přírodní metody, které můžete vyzkoušet.

Většinu surovin najdete ve své spíži:

  • potírání česnekem
  • bylinné koupele – zelený čaj, levandule, šalvěj, rozmarýn
  • octové koupele

sportovni-vyziva

Prevence

Pokud čas od času trpíte na plísňová onemocnění nohou ( a nejen jich), je třeba vyhýbat se rizikovým faktorům, které vznik mykóz a kandidóz podporují a také podpořit přirozenou imunitu:

  • noste ponožky z přírodních materiálů (bavlna, bambus)
  • nepůjčujte si cizí obuv
  • do bazénů a podobných veřejných zařízení choďte v pantoflích či žabkách, je-li to možné
  • po umytí nohy vždy řádně osušte, nejlépe ručníkem k tomu vyčleněným
  • v horkých dnech nechte nohy větrat a noste prodyšnou obuv
  • používejte pouze svůj vlastní ručník
  • omezte potraviny a nápoje, které podporují vznik plísňových a kvasinkových onemocnění – sladká jídla, alkohol
  • posilujte svou imunitu pomocí vitaminů a jiných doplňků - vitamin C, D, chlorella, rybí olej, hlíva ústřičná, rakytník, mladý zelený ječmen apod. (v lékárně vám jistě rádi poradí)

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: