Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Jak posílit imunitu u dětí?

Tuhle nepříjemnost znají snad všichni rodiče – jakmile začne dítko chodit do školky nebo do jiného dětského kolektivu, začne obvykle nekončící kolotoč všemožných nemocí, které si pro velký úspěch předává celá rodina. Pokud si i vy lámete hlavu nad tím, jak alespoň trochu posílit imunitu vašich dětí, aby nebyly neustále nemocné a vám definitivně nehráblo, inspirujte se našimi radami.

jak-posilit-imunitu-u-deti

Jak u dětí posílit imunitu?

Imunita malých dětí

Na úvod se sluší říct něco málo o tom, jak funguje dětská imunita. Pravda je taková, že čím menší dítě je, tím má imunitu slabší, protože ta se mu teprve postupně buduje a posiluje kontaktem s okolním světem a mikroorganismy v něm.

Nejvíce nemocné bývají děti, které začaly čerstvě navštěvovat dětský kolektiv, na který předtím nebylo zvyklé. Je to naprosto přirozené, byť s sebou tato zkušenost často nese nepříjemné a často i opakované nemoci – rýmu, kašel, angínu, pátou nebo šestou nemoc a spoustu dalších. Rozhodně ale převládají na první pohled banální virózy, které nám rodičům ale stejně komplikují život.

Jak tedy dětskou imunitu co nejvíce posílit a pomoci jí dozrát?

  • Pestrá a vyvážená strava - Úplným základem a středobodem všeho je zdravá, pestrá a vyvážená strava bohatá na vitaminy a minerály. Zařaďte do jídelníčku dítěte čerstvé ovoce a zeleninu, ale také luštěniny a ořechy.

  • Pohyb na čerstvém vzduchu - Sportem ku zdraví, říká se. U dětské imunity to platí také, proto choďte s dětmi co nejvíce na procházky a pobývejte často na čerstvém vzduchu, nejlépe někde v přírodě.

  • Doplnění vitaminů - U malých dětí vůbec nic nezkazíte tím, když jim budete doplňovat vitaminy i jinak než jen ovocem a zeleninou. Vyzkoušet můžete některé multivitaminové doplňky z lékárny (na výběr je nepřeberné množství, vybírejte ale pečlivě, aby doplňky neobsahovaly zbytečně moc cukru a dalších nezdravých látek). Pro podporu imunity se zaměřte především na vitamin C a D.

sportovni-vyziva

  • Probiotika - Jak je obecně známo, imunita sídlí ve střevech a pokud je střevní prostředí v rovnováze, funguje tak, jak má. Optimální prostředí střev zajistíte nejen zdravou stravou bohatou na vlákninu, ale především probiotiky. Ty můžete najít v mléčných výrobcích (bílé jogurty, acidofilní mléko apod.), tak v lékárně ve formě probiotických kapek a tobolek.

  • Dostatek spánku - Spánek je pro správné fungování organismu a tedy i imunity také nesmírně důležitý. Dbejte proto na to, aby vaše dítko spalo dostatečně a zbytečně neponocovalo. V místnosti, kde spí, mu pravidelně větrejte a měňte povlečení.

  • Hygiena - V neposlední řadě je v prevenci nemocí důležitá také hygiena, zejména mytí rukou před jídlem, po příchodu domů, po návštěvě toalety a po smrkání či kašlání. Zároveň ale myslete na to, abyste to s hygienou nepřeháněli, dítě se musí setkávat i se špínou, samozřejmě v rozumné míře.

  • Psychická pohoda - Psychika má též velký vliv na nemocnost dítěte. Pokud dítě není v psychické pohodě a něco ho trápí, může se to odrazit také na jeho zdraví. Psychické strádání se Pak projeví častými nemocemi. Nejlepší cestou je co nejvíce omezit stres u dítěte.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: