UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Angína u dětí – jak se léčí?

Angína je zánětlivé onemocnění krčních mandlí. Patří mezi velmi časté infekční onemocnění, které postihuje hlavně děti, nevyhýbá se však ani dospělým. Oproti běžným virózám je průběh angíny o něco dramatičtější a při podezření na ni je nutné co nejdříve vzít dítě k lékaři.

angina-u-deti

Angína u dětí příznaky

Co angínu způsobuje?

Angínu mohou vyvolat jak bakterie, tak viry, vzácně dokonce i plísně, bakteriální angína je však mnohem častější a také závažnější, může totiž přejít do hnisavé formy, kdy se na krčních mandlích objeví hnisavé čepy. Bakteriální angínu způsobují hlavně streptokoky, nejčastěji kmen Streptococcus pyogenes, může být vyvolána ale také stafylokoky nebo pneumokoky.

Jak se angína šíří?

Stejně jako každé jiné infekční onemocnění se angína šíří převážně kapénkovou infekcí a přímým kontaktem s nakaženou osobou. Angíně se nejvíce daří v období od listopadu do dubna, kdy lidé více pobývají v uzavřených prostorech a bakterie se tak snadněji přenášejí.

Jaká je inkubační doba angíny?

Inkubační doba, tedy doba od nákazy do projevení prvních příznaků nemoci, se u angíny pohybuje v rozmezí 3 až 7 dnů.

Jak se angína projevuje?

U velmi malých dětí bývá prvotním příznakem angíny vysoká horečka, která po podání analgetik sice na chvíli klesne, po skončení účinku se ale zase rychle vrátí.

Dalšími typickými příznaky jsou:

  • silná bolest v krku, zejména při polykání
  • zvětšené mízní uzliny
  • bolesti kloubů a svalů
  • odmítání jídla a pití
  • zvýšená tvorba slin
  • celková zchvácenost, únava a malátnost


Virová angína se projevuje mírněji, často hlavně bolestí v krku a zvýšenou teplotou. I v takovém případě je ale vhodné navštívit dětského lékaře.

Jak se angína léčí?

Pokud se u vašeho dítěte objeví výše popsané příznaky, tedy dítě má horečku, bolí ho v krku a je zchvácené, je třeba nechat ho vyšetřit lékařem co možná nejdříve. Ten díky rychlému CRP testu (vyšetření vzorku krve z prstu) zjistí, zda se jedná o angínu bakteriálního původu či nikoli. U bakteriální infekce je totiž nutné nasadit antibiotika. Ta se užívají po dobu 7 až 10 dnů v pravidelných intervalech, které vám určí lékař.

Pamatujte také na to, že antibiotika musí dítě dobrat až do konce, nikdy neukončujte svévolně léčbu sami jen na základě zlepšení zdravotního stavu dítěte! Při léčbě angíny je pak samozřejmě nutný klidový režim, nejlépe v posteli, a dostatek tekutin. Ke zmírnění nepříjemných příznaků dochází obvykle třetí den užívání antibiotik. Kromě antibiotik jsou pak doporučeny také léky na bolest a horečku, Priessnitzův zábal na krk a u větších dětí také různá kloktadla.

Po dobrání antibiotik je pak třeba zajít na kontrolu k lékaři, který zkontroluje moč, případně odebere krev a bude-li vše v pořádku, dítko se může vrátit zpátky do kolektivu (do školky, školy). Vždy platí, že po skončení léčby antibiotiky musí dítko dodržovat fyzický klid a nezúčastňovat se žádných sportovních aktivit alespoň po dobu jednoho týdne.

sportovni-vyziva

Co když není angína dostatečně léčena?

Pokud není angína vhodně léčena, ale je takzvaně přecházena nebo není doléčena úplně, může infekce postihnout srdce a způsobit vážné komplikace. Angínu proto nikdy nepodceňujte, a to jak u dětí, tak ani u sebe.

Co když se angína opakuje?

Opakované angíny nejsou u dětí ničím výjimečným, je však třeba jim rozhodně věnovat pozornost, protože mohou poukazovat i na jiný, závažnější problém. U malých dětí jsou mandle vstupní branou všech možných infekcí a daří se na nich patogenním mikroorganismům, jako jsou bakterie, viry nebo plísně. Pokud se angína často vrací, někdy je nejlepším řešením chirurgické odstranění mandlí, které vám případně doporučí lékař dle svého uvážení a situace.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: