UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybělit zuby?

Zářivý a bělostný úsměv je snem asi každého z nás. Nejúčinnější a nejšetrnější je samozřejmě odborné bělení zubů v ordinaci zubního lékaře či dentálního hygienisty. Tato procedura je ovšem poměrně drahá, proto spousta lidí spoléhá na bělení zubů přírodními prostředky či přípravky z lékárny.

Na internetu je také k dispozici spousta nejrůznějších rad a tipů na domácí bělení zubů. Než se ale do bělení pustíte, je dobré vědět, že ne všechny postupy jsou zdravé a bezpečné. V tomto článku se dozvíte, co se určitě nevyplatí zkoušet a co naopak můžete bezpečně aplikovat.

jak-vybelit-zuby

Jak doma vybělit zuby? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Nevhodné metody bělení zubů

  1. Citron a jedlá soda

    Velmi rozšířenou babskou radou, jak si nejlépe podomácku vybělit zuby, je použití citronové šťávy v kombinaci s jedlou sodou. Před tímto postupem však odborníci z řad zubních lékařů důrazně varují, protože nevratně ničí zubní sklovinu. Kyselina obsažená v citronu sice má dobré bělící účinky a jedlá soda působí abrazivně, ale ani jedno není zdravé. Pokud byste si takto bělili zuby pravidelně, výsledkem bude zeslabená a naleptaná zubní sklovina, která bude navíc velmi náchylná k tvorbě skvrn. Na citron a jedlou sodu tedy rozhodně zapomeňte.

  2.  Abrazivní prostředky

    Při bělení zubů se také vyhněte všem abrazivním prostředkům, tedy těm, které zubní sklovinu obrušují, konkrétně různým bělícím práškům a pudrům. I zde dochází k jejímu poškozování.

sportovni-vyziva

Jak doma vybělit zuby a nepoškodit je

  1. Aktivní uhlí

    Výborné účinky při bělení zubů má aktivní uhlí. K zubní hygieně se používá už od dob Starého Egypta a oblíbené je i dnes. Na trhu dnes najdete zubní pasty s aktivním uhlím, které určitě můžete vyzkoušet a svým zubům neublížíte. Já osobně takovou pastu používám už několik měsíců a účinek je znát.

    Směs z aktivního uhlí si ale můžete vyrobit i sami doma – postačí vám k tomu aktivní uhlí z lékárny (ano, přesně to, které se používá při střevních potížích), které rozdrtíte na opravdu jemný prášek, přidáte trochu kokosového oleje, nanesete na zubní kartáček a velmi opatrně si vzniklou směsí vyčistíte zuby. Aktivní uhlí můžete používat opakovaně, nejvýše však jednou týdně.

  2. Kurkuma a kokosový olej

    Možná to bude znít jako paradox, protože koření kurkuma vyniká jasně žlutou až žlutooranžovou barvou, ale věřte nebo ne, dokáže vybělit zuby. Stejně tak kokosový olej. Přírodní bělící zubní pastu z kurkumy a kokosového oleje si vyrobíte velmi snadno – necháte kokosový olej povolit, přisypete trochu kurkumy, zamícháte a vzniklou směsí si vyčistíte zuby, opět ale velmi šetrně. Pro účinek používejte jednou za týden až za dva, ne však častěji.

  3. Bylinky

    Také některé bylinky mají bělící účinky na zubní sklovinu. Bylinkou číslo jedna je v tomto případě šalvěj lékařská, konkrétně její listy. Dále můžete vyzkoušet bobkový list, bazalku posvátnou nebo listy kvajávy. Listy bylinek stačí jen nadrtit a smíchat se zubní pastou.

pece-o-zuby

 

 

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea Bělohradská

Pečujte o ústní hygienu:

Pokračujte v čtení blogu: