UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak probíhá vyšetření EEG?

Vyšetření EEG neboli elektroencefalografie je neinvazivní vyšetřovací metoda využívaná v neurologii. Slouží k posouzení mozkové aktivity a k diagnostice některých neurologických onemocnění, jako je například epilepsie nebo migréna. Vyšetření je zcela bezbolestné. Jak probíhá a v jakých případech se provádí?

jak-probiha-vysetreni-eeg

EEG vyšetření jak probíhá?

První vyšetření EEG

Vůbec první vyšetření EEG provedlo v roce 1924 německý psychiatr Hans Berger, běžně se tato metoda začala používat v neurologii až v 50. letech 20. století.

Jak funguje vyšetření EEG?

Elektroencefalografie zkoumá aktivitu mozku, konkrétně elektrických signálů, které vysílají nervové buňky (neurony). Přístroj, který se k vyšetření používá, se nazývá elektroencefalograf a zapisuje elektrickou aktivitu mozku do grafu – elektroencefalogramu. Při EEG vyšetření lékař hodnotí typy elektrické aktivity mozku mozkové vlny alfa (při zavření očí v bdělém stavu), beta (při otevřených očích v bdělém stavu), theta a delta (během spánku).

Kdy se EEG vyšetření provádí?

EEG vyšetření se provádí v těchto případech:

  • při podezření na epilepsii
  • při migréně (s aurou i bez)
  • při poruchách spánku (vyšetření probíhá ve spánkové laboratoři)
  • k diagnostice mozkových nádorů
  • k posouzení postižení mozku po úrazu nebo cévní mozkové příhodě


Jak EEG vyšetření probíhá?

  1. EEG vyšetření je neinvazivní, tudíž bezbolestné a trvá okolo 30 minut. Nemusíte se obávat žádných zdravotních rizik, toto vyšetření je zcela bezpečné.

  2. Pro vyšetření vám v ordinaci nasadí na hlavu speciální čepici s 19 elektrodami, která je potřena vodivým gelem (podobným jako při ultrazvuku).

  3. Poté se položíte na vyšetřovací lůžko a dále se řídíte pokyny lékaře – ten vás během vyšetření několikrát vyzve k zavření a otevření očí a bude vystavovat vás světelným signálům (zábleskům světla), aby posoudil reakci vašeho mozku.


Výsledky vyšetření se dozvíte hned po jeho skončení a lékařskou zprávu dostanete buď rovnou do svých rukou a zanesete ji svému praktickému lékaři, nebo ji vyšetřující lékař odešle vašemu lékaři sám.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: