Jak zlepšit sluch?

Sluch je jedním z našich pěti smyslů (tedy pokud nevezmeme v úvahu přesvědčení, že spousta z nás má ještě jeden smysl, ten tajemný šestý). Pomocí sluchu se můžeme přirozeně dorozumívat s ostatními, varuje nás před hrozícím nebezpečím a v neposlední řadě nám v životě přináší i mnoho potěšení – můžeme poslouchat oblíbenou hudbu, šumění lesního potoka nebo zpěv ptáků.

jak-zlepsit-sluch

Jak zlepšit sluch? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Pokud si chceme zdravý sluch zachovat co možná nejdéle, je důležité se o něj starat a své sluchové ústrojí co nejméně zatěžovat. Jak na to a jak si pomoci ke zlepšení sluchu, to se dozvíte v tomto článku.

Co sluchu škodí?

Náš sluch ovlivňuje především životní styl. Co našemu sluchovému ústrojí škodí nejvíce, je jednoznačně zvukový smog, kterému je v dnešní době stále obtížnější se vyhnout, zvlášť pokud žijeme či pracujeme ve městě. Patří sem například permanentní hluk z dopravy, všudypřítomný ruch od lidí kolem nás, ale i mnohdy skoro nepostřehnutelné hučení a vrčení různých spotřebičů v domácnosti (lednice, klimatizace apod.).

Sluch velmi zatěžuje také časté vystavení nadměrnému hluku, ať už v pracovním prostředí nebo na živých koncertech, diskotékách či při poslechu hudby ze sluchátek. Uškodit si můžeme rovněž nesprávnou ušní hygienou, zejména používáním vatových tyčinek, které mohou zapříčinit ucpání zvukovodu ušním mazem a přispět k vytvoření zátky, následkem čehož může dojít k zhoršení sluchu. Na kvalitě sluchu se můžou nepříznivě podepsat ušní infekce a záněty dutin, zalehnutí uší a samozřejmě také různá onemocnění sluchového ústrojí.

sportovni-vyziva

Jak zlepšit sluch?

Ačkoli se sluch často zhoršuje přirozeně s věkem, můžeme se zasadit o prevenci a svůj sluch posilovat. Co dělat pro to, aby nám sloužil a aby se dokonce zlepšil?

  1. Dopřát si blahodárné ticho - Vzhledem k soustavnému přehlcování našeho sluchu různými zvukovými podněty běžného života ve společnosti je čas od času vhodné dopřát svým uším ticho a klid. Nejlepší je odjet někam do přírody, kde budete sami a pobýt tam alespoň několik hodin. Uslyšíte jen šumění větru ve větvích stromů, zurčení potoka a zpěv ptáků. Pokud si z toho uděláte návyk, vašemu sluchu to jen prospěje a profitovat z toho bude jistě i vaše duševní zdraví, zvuky přírody jsou totiž ohromně uklidňující.
  2. Zdravě se hýbat - Možná se ptáte, co má pohyb společného s kvalitou sluchu. Více, než si myslíte. Zdravý pohyb a pravidelné cvičení s hlubokým dýcháním a ideálně na čerstvém vzduchu přispívá k dobrému okysličení krve, posílení krevního oběhu a lepšímu průtoku krve sluchovým systémem.
  3. Přestat kouřit - Sluch může zhoršit i kouření. To jde totiž ruku v ruce s neduhy krevního oběhu – zatěžuje cévy sluchového ústrojí (a pochopitelně cévy obecně), snižuje okysličení krve a kuřáci mají větší riziko zhoršování sluchu s přibývajícím věkem. Krom toho cigaretový kouř a toxické látky v něm obsažené přispívají k náchylnosti k zánětům středního ucha. Pokud tedy patříte mezi kuřáky, je načase se své neřesti vzdát.
  4. Odlehčit jídelníček - Ano, i stravou můžete ovlivnit svůj sluch. Pokud se stravujete dlouhodobě nezdravě, zatěžujete tím své cévy (podobně jako již zmíněným kouřením) a to se může nepříznivě podepsat i na vašem sluchu. Jestliže vás trápí počínající nedoslýchavost, určitě se zaměřte na odlehčení svého jídelníčku. Vyhněte se tučným smaženým pokrmům, uzeninám a rychlému občerstvení.
  5. Omezit hluk - Pokud to bude jen trochu možné, omezte hluk na minimum. To platí především pro poslech hudby ze sluchátek, tím totiž vaše uši trpí ze všeho nejvíce. Pracujete-li v hlučném prostředí, noste ochranu uší (klapky). A nakonec, nechoďte příliš často na koncerty, kde je hlasitá hudba.
  6. Správně pečovat o své uši - Abyste zlepšili svůj sluch, je třeba dbát o správnou ušní hygienu. Na vatové tyčinky úplně zapomeňte, ty mohou sluch skutečně zhoršit, protože ušní maz zatlačují hlouběji do zvukovodu a může se vám díky tomu vytvořit zátka, která umí pěkně ztrpčit život a způsobit nedoslýchavost a další potíže. Ucho má přirozenou schopnost samočištění, není třeba ho jakkoli manuálně čistit. Čas od času ale můžete použít ušní sprej či roztok k jemnému vypláchnutí.
  7. Navštívit ORL specialistu - Trpíte-li delší dobu zhoršením sluchu a nepomáhá změna životního stylu, určitě se objednejte k ORL specialistovi, který vás vyšetří a určí příčinu vašich potíží. Správná a včasná diagnostika a následná léčba jsou klíčem k úspěchu při zlepšení sluchu.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: