Co je vaginální infekce?

Ženské genitálie jsou velmi citlivé na různé mykózy, záněty a infekce. Gynekologické problémy nejsou nic neobvyklého. Od toho tady jsou i pravidelné prohlídky, které pomáhají udržet zdravé prostředí v pochvě a jejím okolí. Někdy se však problém objeví dříve a je třeba jednat. Různé záněty mohou způsobovat komplikace i do budoucna, třeba nepravidelnou menses nebo problémy s otěhotněním. A to už stojí za nápravu.

vaginalni-infekce

Co je vaginální infekce (Zdroj: Shutterstock)

Vaginální zánět je důvod proč navštívit gynekologa

Vaginální infekce trápí mnoho žen. Nejspíš už každý z vás zažil menší či větší diskomfort. Lidské tělo se skládá z mnoha dílčích celků, které jsou náchylné na různé nemoci a s tím spojené nepříjemnosti. Dá se i říci, že právě ženský organismus je častěji pod palbou různých zánětů, svědivých míst a nepříjemného zápachu.

Vaginální infekce je jedním z nejčastějších problémů, co ženy řeší. Jak se onemocnění projevuje? Běžně se vyskytuje větší množství výtoku, svědění, pálení, zápach a jiné neobvyklé příznaky. Zkrátka na svou vagínu přes den žena myslí více, než by měla. Ale z důvodu sníženého komfortu. 

Druhy vaginálních infekcí

  1. Bakteriální vaginální infekce – Vzniká přemnožením bakterií, které se běžně v pochvě nachází. Nejčastěji jde o bakteriální vaginózu, která se projevuje se typickým rybím zápachem, vodnatým výtokem a neustálým pocitem mokra. Zhoršuje se hlavně v době menstruace anebo po pohlavním styku.

  2. Kvasinková vaginální infekce – Tu naopak způsobuje kvasinka. Nejčastěji Candida Albicans. Tento druh infekce je nazýván také jako vaginální mykóza. Přítomnost kvasinek se vyznačuje bílým hustým výtokem, bolestí břicha, zarudnutím genitálu a taky bolestí při pohlavním styku.

pece-o-telo

Příčiny

Zánětem projde jednou za život až 75 % žen. A není to jen špatnou hygienou. Na vině je i nezdravý životní styl, přílišná dávka stresu, nefunkční partnerský vztah, nespokojenost v životě. Pokud budete jíst příliš sladkého jídla a budete se neustále stresovat v práci při doháněné restů, věřte, že mykóza na sebe nenechá dlouho čekat. 

Ale dávat pozor byste si měli i opačném případě. Často sportujete, chodíte na výlety a zkoušíte nové věci? Myslete na hygienu. Na veřejných záchodcích nikdy nevíte, kdo tam byl před vámi. Mohl vám tam nechat „překvapení”. Bakteriální infekci taky chytíte v aquaparku, ani nebudete vědět jak. 

Vaginální zánět je třeba řešit s lékařem

Jde o nemoc. Takže vždy byste měli léčbu zahájit po poradě s lékařem. Na trhu je mnoho přípravků, ale ty jsou spíše k udržení zdravého stavu. Různá mycí intimní mýdla, léčivé tobolky apod. Pokud si nejste jisti, určitě po nich sáhněte. Ale jestli se problém neupraví, musíte se poradit s odborníkem.


Pro Dudlu připravili: Gynella.com (PR) | Edit: Andrea B.

Vyberte si na Dudlu doplňky do koupelny, drogerii a kosmetiku: