UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak oddálit menstruaci?

Menstruace je přirozenou součástí života každé ženy v produktivním věku a přestože ji různé dámy prožívají různě, všechny se shodnou v jedné věci – že jsou v životě situace, kdy se měsíční krvácení ani trochu nehodí. Naštěstí ale existují způsoby, jak se menstruaci vyhnout a jak ji oddálit, pokud vám vychází na dny, kdy o ni nestojíte.

jak-oddalit-menstruaci

Jak oddálit menstruaci babské rady? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Plánování menstruace

Jako první bych ráda zmínila plánování. Pokud se chystáte na dovolenou nebo plánujete svatbu, zkrátka je ve vaší moci zařídit si termín určité události podle svých potřeb a představ, pak je vše mnohem jednodušší. Máte-li pravidelný menstruační cyklus a jste schopná si víceméně přesně dopředu vypočítat, na kdy vám vychází menstruace v příštích měsících, máte vyhráno a dovolenou nebo jakoukoli jinou akci zkrátka přizpůsobte své periodě.

Vůbec nejlepším obdobím například pro dovolenou je doba uprostřed cyklu, tedy kolem ovulace. Ovšem nelekejte se, není to z důvodu otěhotnění, ale během svých plodných dnů jste na vrcholu své ženské síly, což znamená, že máte více energie i lepší náladu. Naopak zhruba týden před očekávanou menstruací se už můžou dostavovat některé doprovodné příznaky či rovnou premenstruační syndrom (pokud jím trpíte) - zhoršená nálada, nadýmání, bolesti hlavy, méně energie, snížené libido. A to na své dovolené jistě nechcete.

Pokud vás čeká událost, na kterou jste pozvaní a není ve vaší moci s jejím datem hýbat, nezbývá než se pokusit menstruaci oddálit. Ať už se chystáte na dovolenou k moři, čeká vás svatba nebo si prostě jen chcete jít zaplavat do bazénu, je jasné, že s menstruací to zkrátka nebude ono. Míváte-li navíc menstruaci bolestivou, můžete to rovnou zabalit. Jak tedy oddálit nechtěnou menstruaci?

Hormonální antikoncepce

Užíváte-li hormonální antikoncepci, pak bude oddálení menstruace jednoduché. Pilulky se obvykle užívají 21 dnů a po té následuje sedmidenní pauza, při níž dochází k pseudomenstruačnímu krvácení (nejde o menstruaci v pravém slova smyslu, ale o tzv. krvácení ze spádu, k němuž dochází v důsledku poklesu hladiny estrogenu po vynechání antikoncepce).

Pokud chcete krvácení oddálit, jednoduše budete pilulky užívat dál bez oné týdenní pauzy a v dalším měsíci již pauzu normálně uděláte. Stejně budete postupovat i v případě, že hormonální antikoncepci přijímáte jinou formou (vaginální kroužek, náplast apod.).

Pokud užíváte takový druh antikoncepce (gestagenní antikoncepce), který se užívá kontinuálně, tedy bez sedmidenní pauzy, pravděpodobně u vás k žádnému krvácení nedochází a můžete plánovat své aktivity jak je libo. Tato antikoncepce je vhodná také pro kojící ženy.

pece-o-telo

Tablety na oddálení menstruace

Pokud nejste uživatelkou hormonální antikoncepce a potřebujete oddálit menstruaci, zavolejte svému gynekologovi, který vám předepíše tablety na oddálení menstruace. Jedná se o hormonální preparát Norethisteron, jehož účinnou látkou je hormon gestagen. Je běžně předepisován k léčbě poruch menstruačního cyklu (například dysfunkčního krvácení či endometriózy) a také k oddálení menstruace.

Užívá se dvakrát denně po celou dobu, kdy chcete menstruaci oddálit a je nutné začít ho užívat alespoň tři dny před jejím očekávaným začátkem. Po vysazení tablet se pak krvácení dostaví do dvou až čtyř dnů

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská, porodní asistentka | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do koupelny:

Pokračujte v čtení blogu: