Druhy antikoncepce a jakou vybrat?
Myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že antikoncepce (nebo také kontracepce) je jedním z nejvíce převratných vynálezů lidstva. Díky antikoncepci totiž ženy získaly možnost kontrolovat kdy a za jakých okolností budou mít dítě. Výběru antikoncepce by měla každá slečna i žena věnovat alespoň trochu času a dobře si ho rozmyslet. Základem pro správnou volbu je dostatek informací o metodách antikoncepce a jejich výhodách i nevýhodách.
Druhy antikoncepce (Zdroj fotky: Freepik.com)
Výběr antikoncepce
Výběr té správné antikoncepční metody bude záviset na tom, pro koho je určena - zda ji vybírá mladá dívka nebo žena, která už má děti. Antikoncepci můžeme dělit několika způsoby, a sice na krátkodobou a dlouhodobou, bariérovou a nebariérovou, hormonální a nehormonální, případně další varianty.
Hormonální antikoncepce (HA)
Hormonální antikoncepce je v současnosti asi nejrozšířenější metodou antikoncepce vůbec. Funguje na principu blokády ovulace - zabraňuje dozrání a uvolnění vajíčka a tím zamezuje otěhotnění.
Obsahuje dva druhy hormonů - estrogen a gestageny. Hormonální antikoncepce je dostupná pouze na lékařský předpis a mělo by se k ní přistupovat po konzultaci s gynekologem, který vám ji doporučí na základě vašeho zdravotního stavu.
Lze ji užívat v několika formách:
- Pilulky - užívají se denně po dobu 21 dnů a poté následuje 7 dnů pauza, kdy obvykle dojde ke slabému krvácení - nejedná se však o pravou menstruaci (ta nastává jen v případě ovulace, která je však u HA vyloučena), ale o krvácení v důsledku poklesu hladiny estrogenu, tzv. krvácení ze spádu
- Vaginální kroužek - zavádí se do zadní části pochvy na dobu 21 dnů a poté se na 7 dnů vyjme a následuje slabé krvácení ze spádu
- Náplast - mění se vždy po 7 dnech
- Podkožní implantát (tyčinka)
- Hormonální injekce - aplikuje ji lékař či porodní asistentka obvykle jednou za 3 měsíce
Hormonální antikoncepce je vhodná pro všechny věkové kategorie žen, ale doporučila bych ji spíše ženám, které už mají zralý menstruační cyklus, nikoli patnáctiletým slečnám. HA budu věnovat samostatný článek.
Bariérová antikoncepce
Už z názvu je zřejmé, že bariérové metody antikoncepce vytváří mechanickou bariéru proti splynutí vajíčka a spermie. Spermie se tak vůbec nedostanou do dělohy.
Patří sem:
- Kondom - jednoznačně nejrozšířenější pomůcka, která slouží nejen jako ochrana před otěhotněním, ale také chrání před sexuálně přenosnými chorobami
- Pesar - zavádí se k děložnímu čípku, čímž ho pokryje a tím znemožňuje přístupu spermiím do dělohy
- Ženský kondom
Bariérové metody jsou vhodné pro všechny a jsou rozhodně šetrnější než hormonální antikoncepce. Jen pozor na případnou alergii na latex.
Chemická antikoncepce
Do této skupiny patří spermicidní přípravky, tedy ty, které hubí spermie. Jsou volně dostupné v lékárnách a vybírat můžete z několika forem - gelu, krému, pěny, vaginálních globulí. Kromě vyloženě chemických produktů už jsou k dostání také gely a krémy na přírodní bázi, které jsou určitě lepší už proto, že se na rozdíl od chemických přípravků mají výrazně menší riziko alergických reakcí.
Spermicidní přípravky je pro vyšší účinnost vhodné kombinovat ještě s kondomem či jinou bariérovou metodou.
Nitroděložní tělísko
Nitroděložní tělísko je dlouhodobou metodou antikoncepce. Je to malý umělohmotný prostředek ve tvaru písmene "T".
Existují dva druhy nitroděložních tělísek:
- Hormonální tělísko - vydrží až 5 let a funguje na stejném principu jako klasická HA, tedy blokuje ovulaci. Na rozdíl od klasické HA obsahuje jen gestageny. Tím, že nedochází k žádné pauze, ale tělísko je zavedeno po dobu několika let, většinou nedochází ke krvácení, žena nemenstruuje
- Nehormonální tělísko - klasické měděné tělísko, které díky mědi ničí spermie a také případně zabrání uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze . Vydrží 3 až 10 let.
Nitroděložní tělísko není vhodné pro mladé dívky a ženy, které ještě nerodily.
Sterilizace
Sterilizace je chirurgická metoda antikoncepce a jedná se nevratný krok. Nedochází při ní však k odstranění ani poškození pohlavních žláz. Sterilizovat se může nechat muž i žena. U muže se jedná o tzv. vasektomii, tedy podvázání obou chámovodů v šourku.
U ženy spočívá sterilizace v podvázání vejcovodů, funkce vaječníků však zůstává zachována. Vajíčko, které obvykle každá měsíc dozraje se posléze beze zbytku vstřebá. Sterilizace ženy se provádí buď laparoskopicky nebo při císařském řezu.
Pokud přemýšlíte nad sterilizací, je dobré si vše předem dobře rozmyslet. Dnes má právo na sterilizaci každý občan starší 21 let. Důvody můžou být různé, rozhodnutí je věcí osobní volby každého člověka.
Přirozené antikoncepční metody
- Přerušovaná soulož - tam je třeba zvážit, nakolik můžete důvěřovat svému partnerovi, protože riziko neplánovaného těhotnění je poměrně vysoké
- Symptotermální metoda - metoda výpočtu plodných a neplodných dnů, založená na měření bazální teploty a pozorování vaginálního hlenu usnadňují výpočet plodných dnů, a to dokonce natolik, že jejich spolehlivost je plně srovnatelná s HA, dosahuje zhruba 99,5%.
Ovšem jen v případě, že svému menstruačnímu cyklu plně porozumíte. Pro tuto metodu je velmi dobré pořídit si minimálně vhodný teploměr, ideálně vaginální, nebo ještě lépe minipočítač, což je přístroj, který vám s vysokou přesností pomůže zmapovat váš cyklus a přesně vám vypočítá, které dny jsou pro pohlavní styk bezpečné a které ne. Zároveň vám tato metoda může pomoci s plánováním rodičovství, protože budete vědět, kdy očekávat ovulaci. Nespornou výhodou této metody je její přirozenost.
Při výběru té nejvhodnější antikoncepční metody doporučuji rozmyslet si, co od ní očekáváte, zda jste ochotná podstoupit případná zdravotní rizika, která s sebou určité pohodlné metody antikoncepce přináší.
Já osobně preferuji přirozené metody antikoncepce, a to hlavně proto, že v otázce sexu a ochrany před otěhotněním je to častěji žena, kdo na sebe bere zodpovědnost a případně zasahuje do svého těla, jeho přirozenosti a nese tak riziko pro své zdraví a budoucí schopnost otěhotnět a donosit dítě. Typicky například tím, že užívá hormonální antikoncepci nebo si nechá zavést nitroděložní tělísko. Pamatujte, že o svém těle a zdraví rozhodujete jen vy, nikoli partner ani nikdo jiný.
Bc. Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Edit: Andrea B.