UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je ženská obřízka?

Ženská obřízka nebo též mutilace (anglicky Female Genital Mutilation, FGM/ Female circumcision) je označení pro chirurgické odstranění nebo také amputaci zevních pohlavních orgánů ženy nebo jejich částí. Tato praktika sahá až do starověku, konkrétně do střední Afriky, odkud se následně rozšířila do dalších oblastí světa, zejména do muslimských zemí.

co-je-zenska-obrizka

Jak vypadá ženská obřízka?

V čem spočívá ženská obřízka

Pojem mutilace, jak se také ženské obřízce říká, znamená v překladu doslova „mrzačení“ a přesně vystihuje samotnou podstatu tohoto zákroku. Ženská obřízka totiž na rozdíl od té mužské nemá žádné benefity, a to ani zdravotní, ani hygienické. Naopak způsobuje doživotní a nevratné poškození zevních rodidel ženy, která obřízku podstoupila, což s sebou nese mnohé nepříjemné následky jak gynekologického, tak psychologického charakteru.


Druhy ženské obřízky

Rozlišují se celkem čtyři druhy ženské obřízky, navzájem se od sebe liší podle rozsahu zákroku:

  1. Typ I – úplné nebo částečné odstranění viditelných pohlavních orgánů ženy, především klitorisu

  2. Typ II – úplné nebo částečné odstranění zevních pohlavních orgánů ženy – odstranění klitorisu a malých stydkých pysků, případně i velkých stydkých pysků

  3. Typ III – infibulace nebo také faraonská obřízka – obřezání malých i velkých stydkých pysků a následné sešití zevních pohlavních orgánů k sobě jen s malým otvorem pro odtok moči a menstruační krve

  4. Typ IV – ostatní zákroky na ženských zevních rodidlech, které není možné jasně zařadit do žádné z předchozích kategorii (patří sem například kauterizace, probodávání apod.)


Nebezpečí ženské obřízky

V zemích, kde je ženská obřízka stále praktikována, jsou obřezávány dívky nejpozději do věku 15 let. Děsivou skutečností je, že k obřezávání malých děvčátek dochází většinou tajně a za nulových hygienických opatření a provádí je osoby bez lékařského vzdělání.

Dívkám, které jsou k obřízce donuceny rodinou či komunitou, tak během zákroku hrozí vykrvácení nebo těžká infekce. Už celá desetiletí se o nebezpečnosti a nelidskosti tohoto zákroku hovoří napříč státy a politickými institucemi, přesto se ve spoustě zemí stále praktikuje, často i přes zákaz ošetřený zákonem.

Zde jsou některá rizika ženské obřízky:

  • potíže při močení
  • potíže při menstruaci
  • silné bolesti
  • krvácení
  • problémy při porodu a riziko vážných komplikací ze strany matky i dítěte

pece-o-telo


Důvody ženské obřízky

Důvody obřízky je především kulturní a náboženské. Úzce souvisí s islámem a patriarchálními společnostmi od historie až po současnost. Ženská obřízka je v zemích, v nichž je hlavním náboženstvím islám, vnímána jako nástroj moci a kontroly mužů nad ženami.

Přestože je v dnešní době ve spoustě zemí zakázán, stále se bohužel hojně praktikuje odhadem ve 30 zemích, a to především v Africe, na Blízkém a Středním východě, ale také v muslimských komunitách v Evropě, střední Americe a jinde ve světě.

Odhaduje se, že dnes žije na celém světě kolem 125 milionů žen a dívek, které podstoupily ženskou obřízku a přitom jen v Evropě je počet obětí této praktiky odhadován na 600 milionů, a to přes skutečnost, že je ženská obřízka v Evropské unii zakázána.


Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská, porodní asistentka | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do koupelny:

Pokračujte v čtení blogu: