Menopauza nebo také klimakterium, laicky přechod, je období v životě ženy, během něhož postupně vyhasíná činnost vaječníků, ustává menstruace a žena ztrácí svou plodnost. Během menopauzy se výrazně snižuje produkce ženských hormonů estrogenu a progesteronu, a hladina estrogenu (konkrétně estradiolu, který je nejdůležitějším typem estrogenu) klesá až o 90%. Co můžete od menopauzy očekávat a jak dlouho trvá?
Jak dlouho může trvat menopauza?
Kdy menopauza začíná a jak dlouho trvá?
Období menopauzy začíná obvykle mezi 48. až 52. rokem věku, někde se udává, že mezi 45. a 55. rokem, nejčastěji však právě po padesátce. Není ovšem výjimkou, že u některých žen začne klimakterium už po 40. roce věku, v takovém případě se jedná o takzvanou předčasnou menopauzu.
Samotné období menopauzy pak trvá různě dlouhou dobu a může se u jednotlivých žen lišit. Obvykle se délka menopauzy pohybuje v rozmezí 3 až 5 let. Je to postupný proces, během něhož dochází k zásadním změnám v ženském těle.
Jaké jsou fáze menopauzy?
Menopauza přichází pozvolna a dělí se do několika fází:
- Premenopauza
První fáze blížící se menopauzy, která nastává mezi 40. a 50. rokem věku, začíná obvykle zhruba 3 roky před poslední menstruací. Začne se snižovat produkce ženských hormonů, zpomaluje se činnost vaječníků, což se může projevit poruchami menstruačního cyklu, jako je například nepravidelná menstruace či slabé krvácení, případně špinění. - Perimenopauza
Druhá fáze období klimakteria, kdy se cyklus stává stále více nepravidelným a krvácení se dostavuje mnohdy až po hodně dlouhé době. Nejčastěji se objevuje kolem 51. až 52. roku věku ženy a právě tehdy se projeví ony nepříjemné doprovodné příznaky, jako je pocení, nespavost, návaly horka apod. - Postmenopauza
Třetí fáze, tedy období postmenopauzy nastává tehdy, když uplyne jeden rok od posledního menstruačního krvácení. V tomto čase také ustupují všechny nepříjemné klimakterické potíže.
Jak se menopauza projevuje?
Vyhasínání ovariální činnosti a produkce hormonů s sebou nese celou řadu příznaků, mnohdy velmi nepříjemných. Hormony estrogen a progesteron totiž ovlivňují nejen ženský menstruační cyklus a plodnost, ale také mnoho jiných tělesných funkcí, například metabolismus, funkci endokrinních žláz nebo činnost mozku a srdce.
Někdy mohou být doprovodné příznaky spojené s menopauzou velmi bouřlivé a obtěžující, trpí jimi až 75% všech žen v období klimakteria a říká se jim klimakterický syndrom.
Toto je několik nejčastějších příznaků:
- návaly horka do obličeje
- noční pocení
- potíže se spánkem
- bušení srdce
- snížené libido
- časté výkyvy nálad
- zvýšená psychická citlivost
- suchost sliznic
- suchost pochvy (snížená lubrikace pochvy), bolest či pálení při pohlavním styku
Klimakterium ale neovlivňuje ženské tělo jen na dobu přechodnou, ale komplexně. Vlivem snížené produkce ženských hormonů dochází ke zpomalení metabolismu, přibývání na váze, zadržování vody v těle a ženy po menopauze jsou více ohroženy některými nemocemi, například osteoporózou (řídnutím kostí), kardiovaskulárními chorobami apod.
Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská, porodní asistentka | Edit: Andrea B.