UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kontryhel pro ženské zdraví?

Kdybych měla ze všech ženských bylinek vybrat jen jednu jedinou, tu nejmocnější a nejléčivější, byl by to jednoznačně kontryhel obecný neboli Alchemilla vulgaris. Tato na první pohled nenápadná luční rostlinka s jemnými žlutými květy je hotovým pokladem, jehož blahodárných účinků na ženské zdraví si cenily ženy, porodní báby i bylinkářky již před mnoha staletími.

kontryhel-pro-zenske-zdravi
Co léčí kontryhel?

Kontryhel obecný

V dobách antiky byl kontryhel dokonce posvátnou rostlinou. U nás má kontryhel hned několik milých lidových přezdívek, říká se mu třeba bylinka Panny Marie, nebeská rosa, deštníček, alchemilka nebo ženský plášť (z německého slova Frauenmantel). Roste všude tam, kde je vlhko, daří se mu na loukách, v blízkosti potoků a podél lesních cest. V čem je kontryhel tak jedinečný a jak ho správně užívat?

Léčivé účinky

Kontryhel obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, které mají obecně blahodárné účinky, a to nejen na ženské zdraví – třísloviny, vitamin C, kyselinu salicylovou, organické kyseliny a minerály. Díky obsahu fytoestrogenů (rostlinných látek podobných ženskému hormonu estrogenu) pak pomáhá harmonizovat hormonální hladinu ženy a její menstruační cyklus. Pomocí kontryhele je možné přirozeně vyvolat opožděnou menstruaci i léčit nepravidelný menstruační cyklus. Svou úlohu ale hraje i při potížích s početím.

Kontryhel je zároveň protizánětlivý, působí močopudně a posiluje děložní svalovinu a vazivo, což ocení zejména ženy před porodem, před a během menstruace, maminky po porodu (kdy se děloha stahuje a očisťuje), ale také ženy, které už jednou či víckrát potratily. Kontryhel je ale vhodný užívat i po gynekologických operacích a během léčby pánevních zánětů či infekcí pochvy.

pece-o-telo

Užívání

Kontryhel mohou užívat ženy v každém období života – dospívající dívky, ženy před porodem a po porodu, ale také ženy v období klimakteria. Nejčastěji se kontryhel užívá ve formě čaje z čerstvé či sušené kontryhelové natě.

  1. Při nepravidelném menstruačním cyklu

    Odvar z kontryhele se doporučuje pít ve druhé polovině cyklu, tedy zhruba dva týdny před očekávanou menstruací, a to nejlépe dva šálky čerstvého čaje denně. Je vhodný také pro mladé dívky, jejichž menstruační cyklus se ještě neustálil.
  2. Při potížích s početím

    Odvar z kontryhele se pije v první polovině cyklu až do ovulace, a to dva až tři šálky čerstvého čaje denně.


Kontryhel je ale možné užívat i více způsoby než jen pitím odvaru, k dostání jsou například různé tinktury z této bylinky, vyzkoušet můžete i vaginální napářku nebo bylinku přikládat na poranění.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská, porodní asistentka | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do koupelny:

Pokračujte v čtení blogu: