Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Ženské bylinky

Ženské zdraví je velmi komplexní záležitost, kam spadá jak zdraví tělesné, tak duševní. Menstruační cyklus a s ním spojené výkyvy hormonů estrogenu a progesteronu ovlivňují celé tělo i psychiku. Mezi ženskými bylinkami proto najdete bylinky podporující hormonální rovnováhu, bylinky na podporu děložní činnosti a čištění dělohy (před porodem a po porodu), bylinky ulevující od menstruačních bolestí, ale také bylinky uklidňující, které se hodí například při premenstruačním syndromu. Pro lepší účinek si můžete nechat namíchat bylinnou směs přímo na míru nebo si koupit již hotovou čajovou směs ženských bylinek pro zdraví.

zenske-bylinky

Bylinky na ženské hormony (Zdroj fotky: Freepik.com)

Bylinky pro ženské zdraví

Léčivé bylinky byly odnepaměti součástí lidového léčitelství, a to už od dob starověku. Již naši dávní předkové znali a využívali léčivou sílu rostlin, které měly moc léčit, hojit a podporovat zdraví. Neexistovaly dnešní léky, farmacie jak ji známe dnes se rozvinula až mnohem později. I dnes mají byliny stále své čestné místo mezi oblíbenými léčivy, protože obsahují spoustu účinných látek, často srovnatelných se syntetickými farmaky.

Snad na každý neduh bychom v herbáři našli nějakou léčivou rostlinu. Samostatnou kapitolou jsou pak takzvané „ženské bylinky“, které byly v dobách minulých mnohdy jediným prostředkem k léčbě různých gynekologických potíží. V tomto článku vám představím některé bylinky, které jsou pro podporu ženského zdraví jako stvořené a jejich účinnost je prověřená celými staletími.

 1. Kontryhel obecný

  Kontryhel je asi nejznámější a nejdůležitější ryze ženskou bylinkou. Říká se jí také „ženský plášť“ nebo „plášť panny Marie“ a pozitivně působí na menstruační cyklus, podporuje děložní činnost, čištění dělohy při menstruaci nebo po porodu, tlumí menstruační bolesti a zmírňuje silné krvácení.

  Kontryhel je vhodný pro ženu v každé etapě života, tedy jak pro mladé dívky, tak pro dámy v období menopauzy – pomáhá totiž zmírňovat nepříjemné projevy výrazné hormonální nerovnováhy, která je pro toto období typická a stojí za většinou všech nepříjemných příznaků.

 2. Maliník

  Listy ostružiníku maliníku, jak se rostlině správně říká, jsou svými léčivými účinky známé již celá staletí. Maliník působí především na děložní činnost, protože tonizuje děložní svalovinu. Tím napomáhá jak k přirozenému nástupu porodu, tak zavinování a čištění dělohy po porodu.

  Maliníkový čaj se však nedoporučuje pít těhotným ženám do ukončeného 36.týdne těhotenství, ve větších dávkách by mohl u rizikových rodiček vyvolat předčasný porod. Poslední měsíc před porodem je však už jeho pití bezpečné a může usnadnit začátek porodu. Kromě toho maliník dokáže také mírnit menstruační bolesti a významnou roli hraje při snahách o početí, protože zvyšuje plodnost.

 3. Řebříček obecný

  Řebříček je vhodnou léčivou hlavně pro ženy, které v období před menstruací trpí migrénami, protože jim pomáhá předcházet, případně nepříjemné bolesti hlavy zmírňovat. Působí také protizánětlivě a napomáhá celkové regeneraci ženských orgánů například po vleklých zánětech.
 4. Mochna husí

  Mochna husí bývá součástí bylinných směsí pro ženy, které trápí bolestivá menstruace. Tato bylinka umí efektivně tlumit křeče a bolesti, proto ji určitě vyzkoušejte.

 5. Sporýš lékařský

  Další ženskou bylinkou, která pomáhá při bolestech a křečích v podbřišku, je sporýš lékařský neboli verbena. Podporuje ženskou plodnost a ulevuje při bolestivé menstruaci. Kromě toho zmírňuje nevolnosti a žaludeční potíže, které někdy doprovází premenstruační syndrom.

 6. Jetel luční

  Jetel luční je bylinkou vhodnou především pro ženy v období menopauzy, protože pomáhá od nepříjemných návalů horka a nevolností.

pece-o-telo


Další bylinky pro ženské zdraví

Bylinek, které mají příznivé účinky na ženské zdraví, je samozřejmě mnohem víc. Obvykle je najdeme jako součást ženských čajových směsí, které mají větší účinek, když působí jako celek. Za zmínku stojí bylinky, které působí na duševní pohodu například při premenstruačním syndromu, v období menopauzy nebo zkrátka kdykoli, kdy se objeví hormonální nerovnováha:

 • meduňka
 • levandule
 • heřmánek
 • kozlík lékařský
 • třezalka tečkovaná

A jedna důležitá informace na závěr:

I bylinky jsou vlastně léky a ačkoli pocházejí ze samotné přírody, mělo by se k nim jako k lékům přistupovat - tedy s rozumem a opatrností. Než se rozhodnete začít užívat bylinné směsi, není od věci poradit se s bylinkářem, aby vám doporučil takovou bylinku či směs, která vám uleví od vašich konkrétních potíží.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská, porodní asistentka | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do koupelny:

Pokračujte v čtení blogu: