UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak odvzdušnit topení?

Vydává váš radiátor prapodivné zvuky a je z něj slyšet pískání? Netopí, a to ani když je kohoutek otočený na maximum? Pak je ten nejvyšší čas pustit se do jeho odvzdušnění. Na vině totiž mohou být vzduchové bubliny, které nejsou pro správný provoz žádoucí. Ideální čas, kdy to provést, je s příchodem poklesu venkovních teplot, tedy ještě předtím, než začne topná sezóna. A jak odvzdušnit radiátor, tak abyste mu opět navrátili jeho správnou funkčnost.

jak-odvzdusnit-topeni

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Tento proces můžete provádět jak v panelákovém bytě, tak i v rodinném domě. V případě domu je ovšem velmi důležité správné pořadí. Odvzdušňujete-li topení v rodinném domě, pak postupujte od nejnižších pater k těm nejvyšším. V panelácích se většinou odvzdušnění radiátorů týká spíše obyvatel bydlících ve vyšších patrech. V takových případech je vhodné, aby i lidé bydlící níže pustili radiátory naplno.

Pro odvzdušnění radiátoru se vybavte nádobou. Vhodný je hrnec nebo lavor. Dále budete potřebovat hadr, starou utěrku nebo použité vyřazené oblečení na zachycení přebytečné vody a ochranu podlahy v okolí topení. Potřebovat budete i speciální odvzdušňovací ventil. Pokud jej nemáte k dispozici měl by vám stačit i vhodný šroubovák, pomocí kterého půjde ventil uvolnit.

potreby-pro-kutily

A teď už k samotné akci.

Nejprve zapněte radiátor na maximum a takto ho ponechte přibližně půl hodiny. Poté pod radiátor rozložte hadry nebo staré utěrky. Tu můžete obmotat i kolem ventilu. Ten se ve většině případů nachází v pravé horní části radiátoru. Dalším krokem je nasazení klíče nad ventilu a umístění vhodné nádoby pod ním. Klíčem částečně tento ventil uvolněte, a to raději méně než více.

V této chvíli se ozve zasyčení a z topení začne unikat vzduch. Pozor ovšem na to, tento unikající vzduch je horký a hrozí opaření. Následně syčení ustane a dochází k úniku vody. Poté ventil opět důkladně utáhnete.

UPOZORNĚNÍ: Odvzdušnění topení je práce pro instalatéra, nikoliv pro amatéry. Špatné zapojení může vést k poškození majetku i k újmě na zdravý, proto nikdy nedělejte odborné práce na základě článků z internetu a vždy si najměte kvalifikovanou osobu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: