Jak se zbavit štěnic?

Štěnice v bytě nebo domě dokáží člověka nepříjemně potrápit. Bohužel je tento tvor velmi odolný a není tak snadné se ho zbavit. Jedná se o hmyz, který dorůstá do velikosti 3-5 mm a živí se lidskou krví. Jsou typické plochým tělem a tím, že nemají křídla. A kde se vezmou? Snadno si je můžete domů přinést z různých míst.

jak-se-zbavit-stenic

Jak se zbavit štěnic? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Mohou se tak u vás doma objevit, i když máte sebevíc uklizenou domácnost. Štěnice sice nepřenášejí žádná závažná onemocnění, nicméně ale zanechávají nepříjemné a nevzhledné kousance. A jak takové kousnutí od štěnice správně identifikovat? Může vypadat jako běžný pupínek nebo štípanec od komára, výjimkou ale nejsou ani alergické reakce. Pokud vás navíc svědí, pak je jasno.

A jak se takových štěnic v domácnosti zbavit? Jde o poměrně nesnadný úkol. Běžným okem na je totiž nemáte šanci spatřit. Kde se nejčastěji tento druh hmyzu vyskytuje? Zaměřit byste se měli na oblasti ve vaší ložnici jako je rám postele, okraje matrací, zadní strany nočních stolků nebo třeba praskliny ve stěnách. Jejich výskyt můžete identifikovat i podle tmavých teček v podobě výkalů.

Čím se můžete proti štěnicím vyzbrojit? Existují speciální pasti na štěnice, které fungují na bázi speciálního feromonu a lepivé pasti. Štěnice se do nich snadno nechají nalákat a následně se v pasti přilepí. A jelikož milují teplo, a to nejen lidské, pak mohou být lepivé pasti i tepelné.

Vybavit se můžete i speciálním sprejem nebo postřikem. Ty mají dlouhodobý účinek a pomáhají tak zbavit se těchto nevítaných návštěvníků natrvalo. Nejúčinnějším řešením pak je kombinace postřiku s dýmovnicí. Dýmovnice totiž štěnice vypudí z úkrytu a dokonale zlikvidují.

Do budoucna se pak pokuste kontrolovat nábytek kupovaný z druhé ruky nebo zavazadla po příjezdu z vaší dovolené, a to ideálně v koupelně, protože štěnice nemají rády dlaždice a další hladké povrchy. Občas můžete také provést preventivní postřik.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu vybavení na úklid: