UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je smartphone?

Dnešní moderní doba je plná nejrůznějších novodobých výrazů, nejčastěji pocházejících z anglického jazyka. Jedním z nich, který je hojně užívaný je i výraz smartphone. Co je smartphone a jaký název je pro něj typický v češtině?

co-je-smartphone

 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Smartphone znamená anglicky chytrý telefon. A právě pod tímto názvem je většině lidí název bližší. Jak se vlastně odlišuje od starších typů mobilních telefonů, tedy těch tlačítkových? Smartphony se liší tím, že mají operační systém také mnohem větší displej. Kromě běžného volání a posílání textových správ můžete také na smartphonu surfovat na internetu, používat nejrůznější aplikace, sledovat videa, odesílat maily nebo chatovat s vašimi přáteli.

Mezi nejrozšířenější operační systémy, které jsou ve smartphonech používány, patří Android, iOS, Windows nebo také BlackBerry. K méně rozšířeným operačním systémům pak patří OS Firefox či Ubuntu Touch.

Navíc každý chytří telefon disponuje podporou bezdrátového připojení Wifi a Bluetooth. Pokročilejší smartphony mohou plně nahradit běžný fotoaparát, nebo dokonce i zrcadlovky. Další užitečnou funkcí je pak GPS, která má svoje využití pro určování polohy nebo pro používání navigace.

prislusenstvi-na-mobil

Některé z chytrých telefonů mohou být i mimořádně odolné, a to především díky zesílené konstrukci a bezpečnostních prvků. Jsou tak odolnější proti pádu, vniknutí cizích částic nebo proti kontaktu s vodou.

První smartphone spatřil světlo světa již v roce 1994 a byl od společnosti IBM. Nesl název IBM Simon. Kromě jiného obsahoval také jednu z prvních dotykových obrazovek. K rozšíření smartphonů na trhu došlo ale až v roce 2007, kdy byl představen první Apple iPhone, který si naprosto podmanil trh s mobilními telefony. Smartphony se tak postupem času staly nejprodávanějšími mobilními telefony na trhu vůbec.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si příslušenství na mobil:

Pokračujte v čtení blogu: