7 položek celkem
Stírací plakát 100 nejlepších knih - Bucket list
389 Kč

Tento plakát je interaktivní výzvou. Přečtěte si a vychutnejte si stovky úžasných knih a pokaždé, když dokončíte jednu, můžete odškrábat panel a odhalit skrytý obraz....

Kód: DS12218256
Zoufalá záložka do knihy
52 Kč

Každý čtenář si v knize zakládá stránku, na které skončil. Nyní si můžete založit poslední rozečtenou pasáž zábavnějším způsobem! Pořiďte si tuto záložku ve tvaru ruky. Takto...

Kód: DS39088293
Tidlo Opěrky knih Dinosauři 2 ks
611 Kč

Věk: 3+ Materiál: dřevo Rozměry: 17,5x14x9 cm Rozměry balení: 28x18,5x9,5 cm

Kód: DS91267195
Petit Collage Plyšová liška v knihovně
625 Kč

Rozměr balení: 12,5x25,5x10 cm Věk: 3+ Materiál: karton, plyš

Kód: DS88549816
Petit Collage Látková kniha s králíčkem
625 Kč

Rozměry knihy: 17,5x17,5 cm Rozměry králíčka:13x9 cm Věk: 0+ Materiál: EKO bavlna, 100% FSC dřevo

Kód: DS47510188
Stírací plakát 100 nejlepších dětských knih - Bucket list
339 Kč

Jaký je nejlepší způsob, jak povzbudit děti, aby začaly číst? Dát jim výzvu - tento náš stírací plakát se 100 nejlepšími knihami je idálním dárkem pro každou věkovou kategorii....

Kód: DS28465354
Stírací plakát 100 nejlepších dětských knih - Bucket list
415 Kč

Jaký je nejlepší způsob, jak povzbudit děti, aby začaly číst? Dát jim výzvu - tento náš stírací plakát se 100 nejlepšími knihami je idálním dárkem pro každou věkovou kategorii....

Kód: DS58136810

Den knih

Světový den knihy, který se slaví každoročně 23. dubna, je mezinárodní akcí, která má za cíl oslavit literaturu a její význam pro naše životy, podporovat vzdělání a čtenářství a uchovávat kulturní dědictví. Tento den byl vyhlášen UNESCO v roce 1995 a od té doby se stal celosvětově uznávanou oslavou knih a čtení. Datum 23. dubna bylo zvoleno jako symbolický den, kdy zemřeli velcí spisovatelé jako William Shakespeare, Miguel de Cervantes a Inca Garcilaso de la Vega.

Význam knih a čtení

Knihy mají klíčový význam ve vzdělávání a osobním rozvoji. Prostřednictvím knih získáváme znalosti, dovednosti a porozumění světu kolem nás. Kromě toho nám knihy poskytují zábavu, utěchu a inspiraci, a to prostřednictvím nejrůznějších žánrů, od beletrie a poezie po naučnou literaturu a vědecká díla.

Podpora čtenářství a vzdělání

Jedním z hlavních cílů Světového dne knihy je podpora čtenářství a vzdělání, zejména mezi mladými lidmi. Po celém světě se v tento den konají různé akce a iniciativy, které mají za cíl povzbudit lidi k čtení, jako jsou besedy s autory, čtenářské kluby, knižní veletrhy, literární soutěže a další aktivity, které se zaměřují na šíření radosti z čtení a oslavu literatury.

Ochrana a uchování kulturního dědictví

Světový den knihy je také příležitostí k uchování a ochraně kulturního dědictví spojeného s knihami a literaturou. Různé kultury a tradice mají bohaté literární dědictví, které je třeba chránit a zachovávat pro budoucí generace. Oslavy Světového dne knihy často zahrnují akce, které se zaměřují na místní a národní literaturu, a podporují tak porozumění a uznání různorodosti literárních děl.

Zajímavost

Jednou z nejstarších dochovaných knih na světě je Diamantová sútra, buddhistický text psaný na papíru, který pochází z roku 868 n. l. Tato kniha byla nalezena v jeskyni Dunhuang v Číně na začátku 20. století a je významným příkladem starověkého tisku a literatury. Diamantová sútra je součástí rozsáhlého korpusu buddhistických textů známých jako Prajñāpāramitā sútry, které se zabývají tématy moudrosti a osvícení. Tato zajímavost ukazuje, jak je literatura hluboce zakořeněna v lidské historii a jak knihy a texty představují neocenitelné dědictví, které nás spojuje napříč časem a kulturami.

Světový den knihy nám připomíná důležitost knih a čtení v našich životech a podporuje nás v oslavě a uznání bohatství literatury. Je to příležitost pro každého z nás, abychom si přečetli novou knihu, rozšířili naše obzory a ocenili dar literatury, který nám byl dán.

Pro Dudlu napsal: David Hons