8 položek celkem
Brýle THUG LIFE
Brýle THUG LIFE
Skladem (14 ks)
209 Kč

Thug Life glasses jsou originální designové brýle založené na virálním fenoménu Thug Life videí, kde se vyskytují v grafické podobě. Thug life styl Materiál plast Ochrana...

Kód: DS63235446
Dioptrické skládací brýle
220 Kč

Tyto brýle volají přímo po každém cestovateli "Vem si mě a uleví se Ti". Jsou tak skladné a navíc ve stylovém pouzdru. Vhodné pro celodenní nošení. Tak neváhej vyrazit a...

Kód: DS81983661
Pouzdro na kontaktní čočky - sova
87 Kč

Máte často obavy o své kontaktní čočky, za které jste vydali nemalé peníze, a chcete se těchto obav zbavit? Máme tu pro vás malé a chytré řešení. Roztomilé pouzdro na kontaktní...

Kód: DS94023826
Petit Collage Puzzle příšerky 100 ks s 3D brýlemi
455 Kč

Rozměry: 47x38,1 cm Věk: 4+ Materiál: papír s certifikací FSC

Kód: DS70000801
Petit Collage Puzzle zvířátka 100 ks s 3D brýlemi
455 Kč

Rozměry balení: 27x27,9x4 cm Rozměry: 47x38,1 cm Věk 4+ Materiál: papír s certifikací FSC

Kód: DS52202765
Zimní dětská čepička New Baby brýle
421 Kč

Nádherná zimní pletená čepička New Baby. Čepičku zdobí krásný obrázek s brýlemi. Má zavazovací tkaničky, bavlněnou podšívku, isosoft výplň a roztomilou bambulku. Isosoft jsou...

Kód: DS93839138
Pouzdro na kontaktní čočky
95 Kč

Praktická věcička pro všechny uživatele kontaktních čoček. Pokud chcete, aby vaše kontaktní čočky byly bezpečně uložené na jednom místě, toto bílé designované pouzdro je pro vás...

Kód: DS91560935
Pouzdro na čočky - brýle
146 Kč

Všichni začínali na brýlích. K čočkám přecházíme většinou kvůli komfortu při sportu, protože se nemusíme omezovat ve volbě šperků nebo se jednoduše cítíme lépe, když nám nesedí...

Kód: DS48600357

Světový den zraku se slaví každý rok druhý čtvrtek v říjnu a má za cíl zvýšit povědomí o významu zraku, prevenci zrakových problémů a přístupu ke kvalitní péči o zrak. Zrak je jedním z našich nejcennějších smyslů, který nám umožňuje vnímat a rozumět světu kolem nás. Ve světě, kde 80 % informací vnímáme zrakem, je důležité se zaměřit na ochranu a péči o naše oči a zrak.

Jak některá zvířata vidí?

  • Psi: Psi mají omezenější spektrum barev než lidé a vnímají převážně modrou a žlutou barvu. Mají také lepší periferní vidění a schopnost vidět za šera než lidé.
  • Kočky: Kočky mají výborný noční zrak, který je šestkrát citlivější na světlo než lidský zrak. Vidí méně barev než lidé, a jejich vidění je zaměřeno spíše na detekci pohybu.
  • Ryby: Ryby mají zrak přizpůsobený jejich vodnímu prostředí. Většina ryb vidí ve světle modrých a zelených vlnových délek, které pronikají hlouběji do vody. Některé ryby, jako například sumci, mají špatný zrak a spoléhají více na hmat a čich.
  • Ptáci: Ptáci mají jedny z nejlepších zrakových schopností ve světě zvířat. Mají vysoké rozlišení, široké zorné pole a schopnost vidět větší spektrum barev než lidé, včetně ultrafialového světla. Někteří dravci, jako jsou sokoli, mají až osmkrát lepší zrakové rozlišení než lidé.


Jak vidí lidé?

Lidský zrak se skládá z několika složek, které společně umožňují vnímat a rozpoznávat objekty, barvy, pohyb a hloubku. Tyto složky zahrnují:

  • Rozlišení: Lidské oko je schopno rozlišit detaily a tvary objektů.
  • Barvy: Lidský zrak je schopen rozpoznat široké spektrum barev díky třem typům čípků v sítnici, které jsou citlivé na různé vlnové délky světla. Tento systém nám umožňuje vidět miliony barev.
  • Pohyb: Lidský zrak je schopen detekovat pohyb díky zvláštním buňkám zvaným pohybové detektory. Tyto buňky nám umožňují rychle reagovat na měnící se podmínky a nebezpečí.
  • Hloubka: Díky stereoskopickému vidění, které je založeno na současném použití obou očí, můžeme odhadovat vzdálenost a prostorovou orientaci objektů.

Zajímavost

Jedním z nejpůsobivějších zrakových schopností v přírodě je zrak chameleona. Chameleoni mají velmi neobvyklý zrak, který se vyznačuje schopností pohybovat očima nezávisle na sobě. To jim umožňuje sledovat dva objekty současně a mít téměř 360 stupňové zorné pole. Tato schopnost je užitečná pro chameleony při hledání kořisti i při vyhýbání se predátorům.

Závěr

Světový den zraku nám připomíná důležitost péče o náš zrak a udržování zdraví našich očí. Poznání zrakových schopností různých druhů zvířat, ryb a ptáků nám poskytuje fascinující pohled na různé způsoby, jakými různé druhy vnímají svět, a může nás inspirovat k inovacím a vývoji nových technologií. Je důležité, abychom se starali o náš zrak, dbali na prevenci a pravidelně navštěvovali odborníky, aby byl náš zrak co nejostřejší a nejzdravější.

Pro Dudlu napsal: David Hons