UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Koronavirus a těhotenství?

Koronavirus je pro mnohé těhotné ženy strašákem číslo jedna, protože s sebou nese řadu otázek, omezení a nejistotu. Tímto článkem bych chtěla především nastávající maminky uklidnit a dát jim několik užitečných informací týkajících se koronaviru v těhotenství.

koronavirus-tehotenstvi

Těhotenství a koronavirus (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příznaky onemocnění a trocha teorie o COVID-19

COVID-19  je virové onemocnění, které se poprvé objevilo v listopadu roku 2019 v čínském městě Wu-Chan a od té doby se nákaza rozšířila po celém světě, včetně České republiky, kde byly první případy prokázány v březnu následujícího roku. Virus SARS-coV-2 napadá dýchací trakt a v nejtěžších případech může způsobit až pneumonii (zápal plic).

Příznaky nákazy novým typem koronaviru se podobají jiným, běžným respiračním onemocněním. Nejčastěji jsou to horečka, kašel, bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, ztráta čichu a chuti, únava a v horším případě dušnost. Naopak rýma se u nákazy koronavirem neobjevuje. Ve většině případů má však onemocnění poměrně mírný, mnohdy dokonce bezpříznakový průběh.

hracky-pro-nejmensi

Koronavirus v těhotenství

Nebylo prokázáno, že by těhotné ženy byly náchylnější k nákaze koronavirem nebo měly horší průběh onemocnění. Nejčastěji je průběh velmi mírný až bezpříznakový a nebyl ani spolehlivě prokázán přenos koronaviru na plod během těhotenství. Z toho vyplývá, že virus není pro nenarozené miminko nebezpečný. A jak postupovat v případě, že máte podezření z nákazy koronavirem?

Zavolejte svému praktickému lékaři a dohodněte si s ním další postup. Do ordinace nechoďte bez předchozí domluvy. Pokud by se u vás covid-19 prokázal, zůstaňte klasicky v domácí karanténě a izolaci od ostatních členů domácnosti. Léčba samotné nemoci probíhá stejně jako u ostatních respiračních onemocnění a viróz - klid na lůžku, dostatek tekutin, při bolestech či horečce analgetika a antipyretika a zvýšený příjem vitaminu C.

O svém onemocnění a o tom, že jste v karanténě určitě informujte svou porodní asistentku či gynekologa a kdyby se vyskytly jakékoli těhotenské problémy během doby, kdy jste nemocná, zavolejte linku 155 nebo zavolejte do nemocnice a informujte je o svých potížích a o tom, že se léčíte s koronavirem. To samé platí i v případě, že byste začala rodit - předem informujte vámi vybranou porodnici o své situaci.

Pokud by běžná těhotenská poradna v rámci prenatální péče připadla na dobu, kdy jste v karanténě, je lepší návštěvu porodní asistentky či gynekologa přesunout na dobu, kdy vám karanténa skončí. Netřeba připomínat, že je nutné dodržovat základní hygienická opatření k zamezení šíření nákazy i v domácí karanténě - časté mytí rukou a dezinfekce, nošení roušky a dostatečné rozestupy od ostatních.

detske-zbozi

Separace novorozence od matky pozitivní na koronavirus

WHO výslovně nedoporučuje oddělování novorozenců od matek pozitivních na koronavirus. Tato praktika, kterou alespoň zpočátku dělaly některé porodnice i u nás v Česku, je nejen nezákonná, ale také škodlivá a rozhodně ničemu nepomůže. Miminko potřebuje neustálý kontakt s maminkou a potřebuje se kojit. U novorozenců navíc případné onemocnění probíhá bez příznaků či vážnějších obtíží.

Koronavirus a kojení

Pozitivita na koronavirus rozhodně není kontraindikací kojení, právě naopak. V mateřském mléku miminko dostane cenné protilátky a lépe si tak vybuduje imunitu. Je už dlouho prokázáno, že kojení je vhodné i při jiných nejen respiračních onemocněních, chřipkách a virózách a u nemoci COVID-19 tomu není jinak.

detske-obleceni

Prevence koronaviru v těhotenství

A jak se před možnou nákazou v těhotenství chránit? Platí stejná pravidla jako pro netěhotnou část populace — nosit roušku tam, kde je to třeba, mýt si dostatečně ruce, používat dezinfekci na ruce, dodržovat doporučené rozestupy. K tomu je samozřejmě dobré zařadit do jídelníčku dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, pobývat na čerstvém vzduchu a celkově pečovat o své zdraví.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: