Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Jaké používat léky v těhotenství?

Těhotenství je specifické období v životě každé ženy a protože v ní roste nový život, který se vyvíjí od několika buněk až po zralý plod, je také velmi křehké, zvlášť v prvních třech měsících. To je také důvod, proč se v těhotenství některé léky nesmí užívat, protože by mohly mít negativní dopady na zdravý vývoj plodu.

leky-v-tehotenstvi

Jaké léky v těhotenství?

Obecně se léky v těhotenství řadí do čtyř skupin podle míry rizika:

Skupina A zahrnuje léky, u nichž proběhly kontrolované studie a neprokázaly žádné teratogenní riziko pro plod. Do skupiny B pak patří léky, které byly studovány na zvířatech a nebyl prokázán teratogenní vliv. Do skupiny C se řadí léčiva, která byla zkoušena na zvířatech, měla teratogenní účinky, ale jejich použití v těhotenství přináší více benefitů než rizik, proto se mohou v nezbytných případech použít.

Následuje skupina D, kam spadají léky, které jsou prokazatelně teratogenní a přistupuje se k nim jen v životu ohrožujících stavech. Do poslední skupiny X pak patří léky, které mají prokazatelné a závažné teratogenní účinky na plod a u těhotných jsou zcela kontraindikovány.

Nebudu vás tu zatěžovat detaily ohledně toho, které léky spadají do které skupiny, obecně lze říci, že běžné léky, které jsou v těhotenství povolené k užívání, spadají do prvních dvou skupin (A, B) a některé specifické léky mohou spadat i do skupiny C, ty jsou ale lékaři předepisovány jen v indikovaných případech, kdy léčebné účinky převažují nad těmi nežádoucími.

detske-zbozi

Léky proti bolesti v těhotenství

Z léků proti bolesti a horečce je lékem první volby paracetamol, tedy Paralen nebo Panadol. Povolený je také indometacin nebo diklofenak, ale v omezených dávkách. Nedoporučuje se naopak ibuprofen (Ibalgin, Brufen apod.) nebo nimesulid (Aulin, Nimesil apod.). Pamatujte, že pokud je to možné, je lepší vždy volit lék s obsahem paracetamolu a jakékoli jiné léky proti bolesti či horečce konzultovat s lékařem.

Léky na rýmu v těhotenství

Nejlepšími prostředky proti rýmě a ucpanému nosu jsou v každém případě přírodní preparáty, například mořská voda, Vincentka nebo různé bylinné kapky a olejíčky. Bezpečně použít můžete ale i volně dostupné nosní spreje s obsahem xylometazolinu nebo oxymetazolinu (Olynth, Nasivin apod.)., je ale určitě lepší sáhnout po slabší koncentraci účinné látky, kterou mají spreje určené pro děti a kojence.

Pomáhají úplně stejně, ale jsou přece jen šetrnější k nosní sliznici. Pokud budete nosní sprej užívat, pamatujte, že není vhodné užívat ho déle než sedm dní, pak by se na něm mohla vytvořit závislost.

detske-obleceni

Léky proti zvracení v těhotenství

V lékárně na účinné léky proti nevolnosti a zvracení běžně nenarazíte, protože většina z nich je vázána na lékařský předpis. Z nefarmakologických prostředků proti nevolnosti velmi dobře pomáhá například zázvor (zázvorová lízátka, zázvorové pivo apod.), vychlazená cola nebo černý čaj.

Pokud by ale nic z výše uvedeného nezabíralo nebo byly vaše potíže závažnější, neváhejte navštívit lékaře, který vám předepíše léky proti zvracení (antiemetika), nejčastěji ve formě čípků (Degan nebo Torecan). Oba léky jsou v těhotenství povolené, ale nejsou volně prodejné.

Léky na průjem v těhotenství

Lékem první volby je v případě průjmu u těhotných žen aktivní uhlí. Dále je bezpečný lék Hylak, který obsahuje kmeny prospěšných střevních bakterií a na průjem zabírá opravdu rychle, a také aktivní jíl (Smecta). Nedoporučuje se naopak Endiaron.

hracky-pro-nejmensi

Léky na alergii v těhotenství

Většina léků proti alergii (antihistaminik) je během těhotenství bezpečná po celou dobu, takže například Zodac, Zyrtec, Claritine nebo Loratadine můžete užívat i nadále. V nutných případech je možné jednorázově podat i Dithiaden či Fenistil kapky.

Antibiotika v těhotenství

S antibiotiky už je třeba být v těhotenství opatrnější, protože některá mohou mít negativní vliv na plod. Lékaři však vědí, která antibiotika jsou v těhotenství bezpečná. Nejčastěji se předepisují antibiotika penicilinové řady a při alergii na penicilin pak antibiotika cefalosporinová. Dále jsou povolena antibiotika makrolidová.

Než se rozhodnete v těhotenství začít užívat jakýkoli lék, vždy se předem poraďte s lékařem, který vám poradí ten nejvhodnější lék a navrhne efektivní, avšak bezpečnou léčbu vašich potíží.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: