UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na nachlazení v těhotenství?

Nachlazení, které se projevuje nejčastěji rýmou, kašlem a zvýšenou teplotou, to není nic příjemného pro kohokoli z nás. Tím méně pak pro nastávající maminky, ať už jsou v jakékoli fázi těhotenství – k mnoha potížím spojeným s těhotenstvím, jako je například pálení žáhy, zvýšená únava nebo nevolnost, se pak ještě přidají další nepříjemnosti spojené s virózou. V tomto článku se dozvíte, jak si co nejefektivněji a zároveň bezpečně pomoci od nepříjemných příznaků nachlazení v těhotenství.

jak-na-nachlazeni-v-tehotenstvi

Co na nachlazení v těhotenství?

Nachlazení je vždy virového původu, proto na něj neexistuje žádná rychlá a účinná léčba, je zkrátka nutné prodělat ho v klidu a hodně odpočívat. Neléčí se antibiotiky, ale klidovým režimem a léky proti bolesti a teplotě. Nemusíte se ale bát, nachlazení v těhotenství není nijak nebezpečné. Ne všechny léky jsou ale v těhotenství vhodné. 

Klid a teplo

Klidový režim a teplá postel, to by měl být základ léčby nachlazení a chřipky obecně, v těhotenství to ale platí dvojnásob. Takže pokud jste těhotná a třeba ještě chodíte do práce, určitě se na těch pár dní zastavte, vezměte si volno nebo neschopenku a odpočívejte v teple. Spánek je při nachlazení velmi důležitý a léčivý.

Dostatek tekutin

Dostihne-li vás viróza, je třeba víc než kdy jindy dbát na dostatečný příjem tekutin. I v těhotenství můžete pít různé bylinné čaje na nachlazení, většina bylinek v nich obsažených jsou v těhotenství povolena. Vyzkoušet můžete i čaj ze sušených šípků, které jsou bohaté na vitamin C. Když ho navíc osladíte medem a zakápnete citronem, dostanete do sebe další prospěšné látky, které vám při léčbě pomohou.

detske-zbozi

Léky na nachlazení v těhotenství

Spousta běžně dostupných léků na nachlazení je bezpečná i v těhotenství, ovšem ještě než se rozhodnete užívat jakýkoli lék, určitě se dopředu poraďte s lékařem nebo porodní asistentkou, a to i v případě bylinných produktů.

Z léků na teplotu a bolest se ale rozhodně vyhněte těm, co obsahují účinnou látku ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen apod.), protože ten by mohl poškodit plod, zvlášť na konci těhotenství. Škodlivé jsou také léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin, Aspirin). Povolený a bezpečný je naopak paracetamol (Paralen, Panadol apod.), který nikterak neškodí. Použít můžete i běžně dostupné nosní spreje, u těch ale volte slabší koncentraci a dejte si pozor na to, abyste je neužívala déle než týden, protože se na nich může vytvořit závislost.

Vyzkoušet můžete také mořskou vodu, Vincentku ve spreji, bylinné kapky a spreje anebo inhalaci vodní páry s mořskou solí nebo již zmíněné Vincentky. Z léků na kašel se pak vyhýbejte těm, které obsahují codein, všechny ostatní jsou bezpečné.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: